• Pá. Čvn 14th, 2024

Horní hrad „Hauenštejn“

hrad a zámek ze 13. století

ČARODĚJNÝ DEN HRADNÍ PANÍ

Byhradní čeládka

Kvě 3, 2011

Jak vypadá den Hradní paní, pokud je na hradě akce? Asi takto. Na čarodějnice jsem se vyspala dosytosti, neb obvykle vstáváme do školy. Dnes tedy až v osm hodin. Připravit snídani celé rodinně a začít chystat dobroty do stánku. Především připravit ingredience na guláš a vydat z lednice klobásky. Zkontrolovat na nádvoří zda někdo něco nepotřebuje a přivítat se se všemi dnešními účinkujícími a známými (kteří o to mají zájem;o) a které potkám ;o). Ujistit se, že je dostatek chleba a mašina i kotlík jedou na plné obrátky. Dnes jen díky klanu Hejlíků.

Zkontrolovat rodinu zda je nasnídaná, oblečená a připravená k výsadku na nádvoří. Najít vhodný stůl před bránu pro pokladnu a také se vhodně obléknout. Nezapomenout se nasnídat. Ještě, že jde okolo Lenička s ovocem. Leni děkuji. Hroch mě vynadal, že jsem jej při jeho vjezdu do nádvoří dostatečně srdečně nepřivítala. Vystupuje z auta a já mu skočím do náruče a vše napravuji!

Kontroluji stánek, vydávám koření a medovinu. Kryštof potřebuje vysmrkat a nemá si s kým hrát, protože jeho brácha odešel s kamarádem. Vybaluji mu cukrovou vatu. Pávi zděšeně mizí na cimbuří, asi je dnes již neuvidíme. S některými členy Avalonu probírám jejich letošní plány. Přichází první návštěvník a tak začíná má služba na bráně.

Nemáme Rusalku, ještě že přijela Miriam, je báječná. Návštěvníci chodí a to je dobře. Sluním se, idylka. Vítám návštěvníky a prodávám vstupenky. Trochu mi činí problémy němčina, ale to se po první  německé rodině poddá. Toník na mě myslí a přinese mi jejich výtečný oběd. Stánek běží. Program běží. Počasí slunečné. Obevila se Maruška srdečně se zdravíme a častujeme se výhrůžkami kdo je Hradní paní (v tisku k její fotce  přes celou stránku přidali mé jméno, asi šotek;o)

Přijíždí pan Bečka s kočárem. Hradní pán a Hroch vjíždějí na nádvoří se stacatem koňských kopyt.

Panna klíčnice mě informuje, že program běží a došel guláš. Jdeme vařit novou rundu. Díky Pavle z vinotéky.  Počasí se horší. Slabší povahy odchází.  Sháníme Luďka aby převzal bránu, protože je již pět hodin a Hradní paní jde provázet návštěvníky po hradě. S návštěvníky za mírného mrholení až deště vystoupáme  na věž. Vyprávím něco z historii a něco ze svých zážitků. Nakonec výprava končí v pokroví, které nám slouží i jako ubytovna. Přijíždí kamarádi na kole z Prahy. Jeli po stopách Hrocha a jsou rádi, že jsou v cíli. Ubytováváme objednané hosty.

Přestává pršet. Nejde elektrika a tak nahazujeme generátor.  Začíná divadlo. Stánek běží. Vychutnám si konec výtečného předstvení duchařské komedie a krotím Hrocha, beznadějně,  zkouší aparaturu na nádvoří. Zmrzlým hercům děkuji a nabízím teplou medovinu.

Došel druhý guláš a medovina. S pomocnicí připravuji třetí rundu guláše a vyskladňuji medovinu. Kryštof chce pouštět lampiony přání. Povedlo se. Ignis začíná své show. Jsou báječní. Jdu uložit děti. Hlavně sama neusn

out. Zvítězila jsem. Na nádvoří je volná zábava. Postupně se s mnoha lidmi loučím a jinými zas vítám, ale jsem stále střízliva.  Ve stánku probíhá úklid. O půlnoci vyhlašujeme poslední pivo a zavíráme stánek. Křepčím kolem ohně, jednak proto aby nás prý neobtěžovaly příští rok čarodějnice a  hlavně nyní rozjaření kamarádi.

Kousek (malý, možná větší) po půlnoci zalézám do postele. Generální úklid hradu i bytu proběhne zítra.  Nemohu usnout, kniha mě bezpečně uspí. Stačila jedna stránka. Zhasíná Pavel ;o)