Pro návštěvníky

topZámek Horní Hrad, původně středověký hrad Hauenstein, byl vybudován na skalnatém ostrohu na strategicky velmi výhodném místě k ochraně zemské stezky, která vedla nedalekým údolím Ohře.

Z původního nevelkého hradu vznikl díky dvěma zásadním přestavbám v 19. století prostorný zámek ve stylu anglické novogotiky. Ve 20. století však hrad značně zchátral a uvažovalo se i o jeho demolici. Na začátku nového milénia jej získal soukromý majitel, který okamžitě začal s jeho záchranou.

Horní hrad je dnes veřejně přístupný a nabízí vám možnost sledovat jeho proměny během rozsáhlé obnovy, která se nese v duchu motta “Jak se staví hrad”.
Přijeďte si prohlédnout celý areál, vystoupat na bergfritovou věž s výhledem do Krušných a Doupovských hor, navštívit hradní hodovnu v gotickém sklepení, zámeckou kapli, galerii a výstavu dřevěných plastik, Rytířský sál s původním vyřezávaným stropem, sál s trofejemi zvěře místních lesů či projít se rozlehlým Arboretem s botanickou zahradou.
Schloss Hauenstein – mehr

aktuality

expoziceakce

výstavyzahradakontakty

OTEVÍRACÍ DOBA

březen – květen  denně od 10 hod – 17 hod
červen – září denně 9 hod – 19 hod
říjen – prosinec denně 10 hod – 17 hod
leden – únor denně od 10 hod – 17 hod

 

Prohlídky mimo návštěvní dobu a zvláštní prohlídky pro zájezdy a skupiny prosím objednávejte na tel. 777 028 820.


VSTUPNÉ

zdarma děti do 6 let
80,- Kč / 4 €
děti do 10 let, důchodci a vojsko
120,- Kč / 5 € dospělí
370,- Kč / 15 €  rodinné vstupné (max 3 děti)
Při komentovaných prohlídkách (skupina minimálně 10 osob) je cena vstupného 110,- Kč na osobu.

Zakoupením každé vstupenky významnou měrou přispíváte k záchraně a obnově Horního hradu i jeho rozsáhlého historického areálu – UPŘÍMNĚ VÁM DĚKUJEME!

*** V den konání kulturní akce, je zvýšené vstupné (prosíme sledujte aktuality)     

UPLATNITELNÉ SLEVY NA VSTUPNÉM

Program Šťáva – sleva na vstupném dle aktuálního programu
Karta KČT – sleva na vstupném dle aktuálního programu

Karlovy VARY REGION CARD

 

 

mapaJAK SE K NÁM DOSTANETE?

…. o poznání snadněji, neboť… 🚌

 ‼️ nová přímá každodenní autobusová linka , která bude zastavovat v zastávce Krásný Les, Horní hrad, rozcestí, tedy pod hradem u hlavní silnice. K nám na hrad už je to cca 1,5 km procházkou po asfaltové cestě, skrze panenskou přírodu krušnohorských lesů (ale ano, je to skutečně do kopce, neb hrad no 😁). Ideální k romantické procházce nebo dobrodružné výpravě s dětmi. Pohodlně se k nám teď dostanete přímo nejen z Prahy, ale i Chomutova, Kadaně, Klášterce, apod. Jízdní řád zde

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Horní hrad “střeží soutěsku Ohře na pomezí Loketska a Žatecka v blízkosti saských hranic. Posádka hradu pohledově skrytého za zvlněným terénem mohla úspěšně ovládat pohyb na řece i v jejím blízkém okolí…”
Pro naše návštěvníky je však tato informace nepříliš užitečná ;-), proto uvedeme, že hrad leží v kopcích asi 1,5 km od hlavní silnice z Kadaně do Ostrova (E442).

Pokud jedete autem, začíná cesta na hrad mezi obcí Damice a Stráž nad Ohří, nelekejte se značky “slepá ulice” – autem dojedete po sjezdu z E442 po pár minutách až k parkovišti. Odtud už je k hradním branám nedaleko.

Pokud se k nám chystáte vlakem, potom je nejlepší dojet až do vlakové stanice Stráž nad Ohří. Odsud vedou k hradu tři možné trasy:

MODRÁ TURISTICKÁ TRASA je nejkratší – vede přes Dubový vrch, odkud jsou krásné výhledy na Doupovské hory a tok Ohře. Cesta vede okolo pastvin pro dobytek a okolo včelínů.  Skutečně krásné jsou však výhledy na Ohři – vyhlídka je vysekaná.

ČERVENÁ TURISTICKÁ TRASA vede podél Ohře směrem do Damic. V chatové oblasti, u železničního mostu, lze z trasy sejít a vydat se do kopce po zpevněné cestě k hlavní silnici mezi Chomutovem a Karlovými Vary. Silnici E442 překonáte snadno – stačí skutečně jen přeběhnout a dostat se na protilehlou louku. Cesta je schůdná s dětmi, se psy, s kočárkem lze tuto trasu zdolat za suchého počasí (louka bývá podmáčená) nebo i za mokrého, s pořádným kočárkem.
V zatáčce u autobusové zastávky se vydáte po silnici (značena jako slepá) směrem k hradu (cca 1,5 km).

Poslední možnou trasou, nejdelší avšak schůdnou za každého počasí, je ZELENÁ TURISTICKÁ TRASA. Ta vede ze Stráže nad Ohří na zříceninu hradu Himmelštejn (Nebesa). Ve chvíli, kdy se zelená turistická značka stáčí na východ, vydáte se podél potůčku dál po zpevněné cestě (podél trasy najdete naše značení). Tato cesta Vás dovede až do Osvinova, kterým projdete (nebo se zastavíte v místním infocentru s občerstvením – poví vám mnoho zajímavého o Užovkách Stromových).
Z Osvinova vede silnice mezi lesem a pastvinami. Po ní půjdete přibližně dva kilometry, až k turistickému odpočívadlu (silnice mezi Božím Darem a Krásným Lesem). Odsud už vede kamenitá cesta (vlevo) stále z kopce Hornohradským údolím až k hranici zámeckého parku.
Pokud byste si chtěli cestu zkrátit, je to možné. Mezi Osvinovem a odpočívadlem je úsek, kde je možné projít mezi dvěma oddělenými pastvinami. V tomto případě přijdete do Horního hradu od severu, podél bývalého zámeckého zahradnictví (po kterém dnes zůstal jen komín).

 

Najdete nás také na FACEBOOKU Hauenštejn – Horní hrad