• Čt. Čvc 18th, 2024

Horní hrad „Hauenštejn“

hrad a zámek ze 13. století

Pro návštěvníky

  • Home
  • Pro návštěvníky

Vážení návštěvníci, zde najdete základní info o aktuálních akcích, výstavách, otvírací době, cenách, pohledu na hrad a vzhledu hradních komnat a apartmánů, kde se můžete za vskutku lidovou cenu ubytovat a o to, jak se i k nám na hrad dostanete.

Pro další informace můžete navštívit i naše další stránky na Facebooku, YouTube a Instagramu:

Horní hrad 1, obec Krásný Les, 363 01 OSTROV

www.hornihrad.cz

www.facebook.com/hornihrad

www.youtube.com/@hornihrad1

svatby na Horním hradě:

https://svatby.hornihrad.cz/

https://www.facebook.com/profile.php?id=100085194349007

Instagram (hauenstejn_hornihrad):

https://www.instagram.com/hauenstejn_hornihrad/

hradní kontakt – telefon, SMS, WhatsApp (rezervace, dotazy, objednávky):

tel.: 774 055 529

– rezervace školního výletu
– rezervace ubytování
– informace k expozicím a kulturním akcím
– informace pro vystavovatele

e-mail: hradni.celadka@hornihrad.cz

hradní pán:
Pavel Palacký

tel.: 777 028 820, 353 541 287
e-mail: pavel.palacky@hornihrad.cz

hradní pokladna:

tel.: 353 541 287

OTEVÍRACÍ DOBA

  březen – květen  denně od 10 hod – 17 hod
červen – září denně 9 hod – 19 hod
říjen – prosinec denně 10 hod – 17 hod
leden – únor denně od 10 hod – 17 hod

Prohlídky mimo návštěvní dobu, v zimě a zvláštní prohlídky pro zájezdy a skupiny prosím objednávejte prosím předem telefonicky.

 mapa

 

Horní hrad „střeží soutěsku Ohře na pomezí Loketska a Žatecka v blízkosti saských hranic. Posádka hradu pohledově skrytého za zvlněným terénem mohla úspěšně ovládat pohyb na řece i v jejím blízkém okolí…“
Pro naše návštěvníky je však tato informace nepříliš užitečná ;-), proto uvedeme, že hrad leží v kopcích asi 1,5 km od hlavní silnice z Kadaně do Ostrova (E442).

Pokud jedete autem, začíná cesta na hrad mezi obcí Damice a Stráž nad Ohří, nelekejte se značky „slepá ulice“ – autem dojedete po sjezdu z E442 po pár minutách až k parkovišti. Odtud už je k hradním branám nedaleko.

Pokud se k nám chystáte vlakem, potom je nejlepší dojet až do vlakové stanice Stráž nad Ohří. Odsud vedou k hradu tři možné trasy:

MODRÁ TURISTICKÁ TRASA je nejkratší – vede přes Dubový vrch, odkud jsou krásné výhledy na Doupovské hory a tok Ohře. Cesta vede okolo pastvin pro dobytek a okolo včelínů.  Skutečně krásné jsou však výhledy na Ohři – vyhlídka je vysekaná.

ČERVENÁ TURISTICKÁ TRASA vede podél Ohře směrem do Damic. V chatové oblasti, u železničního mostu, lze z trasy sejít a vydat se do kopce po zpevněné cestě k hlavní silnici mezi Chomutovem a Karlovými Vary. Silnici E442 překonáte snadno – stačí skutečně jen přeběhnout a dostat se na protilehlou louku. Cesta je schůdná s dětmi, se psy, s kočárkem lze tuto trasu zdolat za suchého počasí (louka bývá podmáčená) nebo i za mokrého, s pořádným kočárkem.
V zatáčce u autobusové zastávky se vydáte po silnici (značena jako slepá) směrem k hradu (cca 1,5 km).

Poslední možnou trasou, nejdelší avšak schůdnou za každého počasí, je ZELENÁ TURISTICKÁ TRASA. Ta vede ze Stráže nad Ohří na zříceninu hradu Himmelštejn (Nebesa). Ve chvíli, kdy se zelená turistická značka stáčí na východ, vydáte se podél potůčku dál po zpevněné cestě (podél trasy najdete naše značení). Tato cesta Vás dovede až do Osvinova, kterým projdete (nebo se zastavíte v místním infocentru s občerstvením – poví vám mnoho zajímavého o Užovkách Stromových).
Z Osvinova vede silnice mezi lesem a pastvinami. Po ní půjdete přibližně dva kilometry, až k turistickému odpočívadlu (silnice mezi Božím Darem a Krásným Lesem). Odsud už vede kamenitá cesta (vlevo) stále z kopce Hornohradským údolím až k hranici zámeckého parku.
Pokud byste si chtěli cestu zkrátit, je to možné. Mezi Osvinovem a odpočívadlem je úsek, kde je možné projít mezi dvěma oddělenými pastvinami. V tomto případě přijdete do Horního hradu od severu, podél bývalého zámeckého zahradnictví (po kterém dnes zůstal jen komín).