• Po. Říj 7th, 2024

Horní hrad „Hauenštejn“

hrad a zámek ze 13. století

Památky Karlovarska

  • Home
  • Památky Karlovarska

 

Regionální internetová topografická encyklopedie Karlovarského kraje. Projekt věnovaný historickým památkám a přírodním krásám Karlovarska a všem, kteří se touto krajinou rádi toulají a objevují ji, a hlavně všem, kteří by ji objevovat chtěli začít.

Stránky Památky a příroda Karlovarska si kladou za cíl popularizaci našeho okolí, jeho historie a zvýšení zájmu o ochranu kulturně-historického a přírodního bohatství Karlovarského kraje.

Stránky Památky a příroda Karlovarska se snaží navázat na místopisné práce regionálních historiků a badatelů, především na Topografii Antona Gnirse či Umělecké památky Čech kolektivu autorů, dále na souhrnné práce Richarda Schmidta, Stanislava Wiesera či Gertrudy Träger ad.

Hlavním cílem projektu je zmapovat, zdokumentovat a popsat všechny historické a přírodní památky Karlovarského kraje, dnes již z části zaniklé, získané poznatky následně encyklopedicky utřídit a obratem publikovat široké veřejnosti v podobě jedinečné souhrnné regionální topografické internetové prezentace.

Podnětem je především snaha o větší poznání historických a kulturních souvislostí našeho regionu, abychom mohli lépe pomáhat spolu s Vámi ku zkrášlení a záchraně našeho okolí a domova.

ZMÍNKY V MÉDIÍCH:

14. 3. 2014: S Jaroslavem Vyčichlem o internetové encyklopedii Památky a příroda Karlovarska
(Zbyněk Konvička, PROPAMÁTKY)
15. 7. 2013: Ich erkunde die Region ein Leben lang (Vladislav Podracký, Freie Presse)
25. 6. 2012: Karlovarsko bylo první. Teď přidám další dva okresy (Jana Plechatá, MF Dnes)

SPOLUPRÁCE NA PROJEKTECH:

Stavby Karlovarského kraje – tvorba textů a komentovaných videoprezentací objektů v sekcích
„Ohrožená památka“ a „Zachráněná památka“ v rámci XI.-XIII. ročníku soutěže
Stavby Karlovarského kraje.

karlovyvary.cz – tvorba copywritingových textů pro oficiální informační webový portál Infocentra města
Karlovy Vary – karlovyvary.cz.

socharstvi.info – tvorba hesel pro informační portál, věnovaný modernímu a současnému sochařství
v České republice – socharstvi.info.

znicenekostely.cz – spolupráce při tvorbě hesel z Karlovarského kraje pro informační portál Zničené
kostely, věnovaný zdevastovaným a ohroženým sakrálním památkám v České
republice – znicenekostely.cz.

CITACE ZDROJE:

Koutek, T. 2011 : Zapomenuté české kostely, Praha
Zeman, L. 2012 : Průvodce architekturou Karlových Varů, Praha

ÚSPĚCHY A OCENĚNÍ:

Karlovarský kraj2013 – Prezentace projektu na 2. ročníku Regionální konference cestovního ruchu Karlovarského kraje 2013. Akce se konala pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného.

 

2012 – Autor internetových stránek Památky a příroda Karlovarska, Jarda Vyčichlo, byl nominován na cenu Křesadlo 2011 Karlovarského kraje za několikaletou dobrovolnou tvorbu encyklopedie okresu Karlovy Vary ve formě webových stránek.

 

 2011 – Internetové stránky Památky a příroda Karlovarska získaly prestižní ocenění ve 4. ročníku celostátní soutěže MÁ VLAST V SRDCI EVROPY, pořádané Památkovou komorou České republiky ve spolupráci s Českou radou dětí a mládeže a Asociací nestátních neziskových organizací pod patronátem Národního památkového ústavu (NPÚ). Záštitu nad soutěží, která probíhala od 1. prosince 2009 do 31. března 2011, převzali ministr kultury MUDr. Jiří Besser a pražský arcibiskup J.E. Mons. Dominik Duka. Památky a příroda Karlovarska se stali vítězem kategorie C3 „Podpora návštěvnosti pamětihodností“.

 2011 – Internetové stránky Památky a příroda Karlovarska získaly ocenění v regionální soutěži KARLOVARSKO – MŮJ DOMOV, pořádané Městskou knihovnou Karlovy Vary

 

2010 – Internetové stránky Památky a příroda Karlovarska jsou od roku 2010 pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.