• Ne. Kvě 19th, 2024

Horní hrad „Hauenštejn“

hrad a zámek ze 13. století

Stálé expozice

  • Home
  • Stálé expozice

Samotný hrad je tím prvním a nejdůležitějším, co u nás většina návštěvníků hledá. Najdou ho na skalním ostrohu v nádherném údolí Hornohradského potoka. Je obklopený lesy, loukami, potoky… Už tento klidný kout sám o sobě stojí za návštěvu a mnoho lidí stráví dlouhé hodiny, třeba pod lípou na horním nádvoří nebo u altánku pod hradní skálou. Hrad sám od 60. let do konce minulého století chátral a nám tak nezbývá, než ho opravit a některé části v podstatě vystavět znovu.

rytířský sálCO U NÁS NAJDETE:

– hlavní nádvoří se vstupem do gotických sklepení,
– horní nádvoří se zpřístupněnou gotickou věží a krásnou vyhlídkou,
– rytířský sál s neogotickými okny a jižní terasou,
– novou expozicí je Trofejní sál,
– zámecký vrch s kaplí,
– desítky komnat s množstvím tématických výstav,
– a za návštěvu stojí i přilehlá Botanická zahrada a Arboretum Horní hrad

Škaredého počasí se nelekejte, 80% prohlídky hradního areálu je po střechou. Pokud cestou zmoknete, můžete se u nás zahřát hradní medovinou, čajem nebo kávou a samozřejmě i dobrotami z grilu. Občerstvení si můžete vychutnat ve středověké hradní hodovně.

TROFEJÁKTROFEJNÍ SÁL 

Mnozí návštěvníci již mohli shlédnout rozdíl stavu trofejního sálu: fotografie z počátku tohoto roku (únor 2013) ukazuje velkou „rozdělávku“. Staré omítky jsme sundali (za pomoci šikovných hradních zedníků/zahradníků a několika brigádníků), místnost nově nahodili, vymalovali a poté navěsili nejlepší kousky z bohaté sbírky trofejí pana Oldřicha Šelepy.

Darovala nám je Maruška Šelepová – Děkujeme!

 

 

 

 

GALERIETVORBA Z UMĚLECKÝCH SYMPOSIÍ

Díky několikaleté tradici Všeobecně uměleckých symposií, můžete v rozsáhlých prostorách Horního hradu vidět nespočet zajímavých děl řezbářů i řezbářek z naší republiky i sousedního Německa.

Zajímá Vás, jak si řezbáři představují „Pitný režim“, „Prvotní hřích“, „Gordický uzel“, „Pastičku na dračí vejce“ a mnohé další? Pojďte se proplétat hornohradskými zdmi a objevovat všemožná díla – ať už během obvyklých prohlídek nebo i prohlídek nočních, kdy je hrad tajuplnější.

 

 

 

 

pohledniceCYKLUS STARÝCH POHLEDNIC

Potěšte se spolu s námi nad naším novým projektem – cyklem starých pohlednic z období let 1890 – 1950, ze sbírek našeho hradního kastelána Jakuba Hejtíka.

Zdejší kraj, do kterého se Jakub narodil, mu natolik přirostl k srdci, že lásku k němu dává najevo v mnoha rozličných podobách. Jednou z nich je právě jeho mnohaletý sběratelský koníček – staré pohlednice. Proměny kraje, odlehlých míst, osad, obcí, hradů, lázní…to vše je právě na jeho pohlednicích krásně patrné. Ve své sbírce jich má na několik tisíc. A stále ji doplňuje. Stává se tak unikátní, velmi vzácnou kolekcí a vzpomínkou na staré „dobré“ časy.Připravili jsme zde pro Vás rozsáhlou kolekci panelů s pohlednicemi okolních hradů, vsí, lázní a celého romantického údolí Egerthalu. A to od Hasištejna až po Andělskou Horu, okolní Doupovské i Krušné hory nevyjímaje

 

 

rodokmenyBUQUOYJSKÝ SÁL S RODOKMENY

Rozsáhlý rodokmenový materiál jednoho z v minulosti nejmocnějších evropských rodů, samozřejmě s těžištěm na větvi spojené s Horním hradem.  Zachycuje vývoj rodu od jeho počátků v 11. stol. až do současnosti – včetně aktuálních rozrodů a vývodů současných členů rodu.

Genealogie je doplněna o několik desítek portrétů.
Materiál pro horní hrad nezištně zpracoval JGK.

 

 

 

 

bubákČAROSKLEPENÍ

V místě bývalé černé kuchyně jsme připravili speciální čarosvětélkující sklepení pro malé i velké!

Kdo spočinul v hradní rakvi, co se asi přihodilo mužíčkovi, který si strachem okousal skoro všechny nehty na rukou, jak starý je obrovský pavouk a jak pevná je jeho pavučina, najdete všechny skryté netopýry?

 

 

 

 

 

legendy _expozice POVĚSTI A LEGENDY KRUŠNOHOŘÍ

Krušnohoří je krajina pověstná již středověkým dobýváním drahých kamenů a rud obsahujících měď, cín, stříbro i železo. Stejně tak jako je krušnohorská krajina bohatá na vzácné rudy, je bohatá i na pověsti a báje týkající se krušení, prvního osidlování i starých hradů.
Přeneste se s námi do dob dávno minulých a otevřete se starým příběhům.
Tajemné, romantické i krušné, takové jsou příběhy našich hor.

 

 

 

 

heraldikaKAMENNÁ HERALDIKA

Rytířský sál, jedno z nejromantičtějších a nejčarovnějších míst Horního hradu, k sobě přilákal další nevšední výstavu. Autorem výstavy je Lubomír Mayer. Narodil se roku 1959 v okrese Ostrov ve znamení ryb. K rodnému okolí má velice blízký vztah.

 

 

 

 

 

zbrojZBROJ PRO MALÉ RYTÍŘE

Stálou expozicí je i prodejní výstava výrobků Jiřího Havlise z borovanského zámku, jehož živnost se nazývá papírový platnéř. Výstava zahrnuje mnoho helmic, štítů s fénixem, kopí, halaparten a samosebou i meče. Vše bude vystaveno v naší hradní pokladně a pro udatné malé návštěvníky počítáme i s možností zapůjčení po celou dobu jejich návštěvy na našem hradě.

 

 

 

 

LokajíčekKOUZLA S DRÁTKY

Vladislav Lokajíček sám o sobě mluví takto: „…Vystavovat jsem začal před dvěma lety v Tachově na popud přátel. První věc jsem vytvořil před 12 lety. Drátky byla veliká náhoda. Podvědomě jsem hledal materiál, s kterým bych mohl tvořit. Potřeba něco vytvořit u mě trvá od dětství. Hledal jsem jaksi čistou formu umění. Chtěl jsem se vyhnout nárokům na el. energii, barvy, laky, lepidla a jiné chemie. Nejsem typický ekolog, ale mám v sobě potřebu užívat předměty denní potřeby pokud možno na principu mechanickém, elektrospotřebiče mi nevyhovují. Pokud to jde, rád je obejdu. No a právě představa, že vyndám z kapsy malé kleštičky, z rumeniště vytáhnu starý drát( v podstatě odpad) a něco z něj vytvořím, mi dělá velikou radost.“   Více na  http://Lokaj.estranky.czelký hradní přítel Ladislav Lokajíček opět obnovil a obměnil expozici svých obdivuhodných děl z drátků. Tuto stálou expozici najdete ve vrcholku schodiště vedoucího do neogotického rizalitu.

 

kapleHRADNÍ KAPLE S VÝSTAVOU JANY ŠOUFLOVÉ

Hradní kaple byla zrekonstruovaná na jaře roku 2011. Jakub Hejtík od slunka do slunka (často i do východu nového slunka) dlel v jejích útrobách. S pomocí našich věrných brigádníků i souseda pana Kocourka kapličku zbrusu nově vymalovali.
Byla osazena i chybějící okenní skla a to včetně neogotických cingrlátek. Rekonstrukcí prošla i dřevěná podlaha a nakonec se do kaple vrátily kostelní lavice. Jedna z lavic je dokonce z původního mobiliáře hradu.

Původní lavice z hradní kaple získala řízením osudu soukromá firma spolu s domem koupeným v Lokti. Lavice nechala vlastním nákladem zrenovovat, ale díky štědrosti Ing. Tomáše Kulmana se nám podařilo lavice získat zpět.

Kaple je nyní naší pýchou! To ale není vše! Protože stěny kaple zdobí překrásné tématické obrazy, každoroční účastnice hornohradského uměleckého symposia Jany Šouflové. Tato díla nám ze své sbírky milostivě  zapůjčil velký mecenáš umění, kultury  a šiřitel duchovna Petr ‚Hroch‘ Binder.

10 LET OBNOVY10 LET OBNOVY

Deset let práce, to už něco znamená! Projděte si s námi 10 budování a opravování. A věřte, že cesta to nebyla jednoduchá!!!
Abyste si i Vy přišli na své, máme pro Vás po celém areálu hradu rozmístěno několik zajímavých fotodokumentačních tabulí s názvem „V proměnách času„. Podívat se můžete nejen na vývoj oprav, ale také do časů, které patří opravdu už jen pamětníkům.  Věříme, že pohledy na původní krásu zámku Vás nenechají chladnými.
Motto: Pohled na dávné i nedávné snímky Vám napoví daleko více než-li množství slov. Nechte se jimi vnést do osudů Horního hradu – za časů dávno i nedávno minulých…

Hrad na starých pohlednicích / Hrad a zámek v dobách obnovy / Současný stav můžete zkontrolovat při Vaší návštěvě. Hezky v barvě a naživo.