• Ne. Dub 21st, 2024

Horní hrad „Hauenštejn“

hrad a zámek ze 13. století

Naučná stezka

  • Home
  • Naučná stezka

potok

Horní hrad otvírá své brány do zámeckého parku.
Návštěvníky Horního hradu čeká novinka, díky které se seznámí i s okolím středověké památky a naskytne se jim na ni také pohled z údolí Hornohradského potoka. Od soboty 23. září 2012 je přístupná naučná stezka vedoucí okolím Horního hradu. „Téměř dvou kilometrový okruh začíná u zadní brány. Je na něm celkem osm zastávek. Stezka je vhodná jak pro školní výpravy, tak třeba pro rodiny s dětmi.   Na stezce se lidé díky panelům dočtou o zajímavostech v okolí horního hradu, o historii oblasti, pozoruhodné krajině s romantickým parkem. „Na každém z panelů naučné stezky je otázka. Odpovědi najdou zájemci přímo na zastávkách v příslušných textech doprovázených i fotografiemi a nákresy. Texty na panely připravoval jeden z největších odborníků na historii regionu, někdejší šéf západočeských památkářů Karel Drhovský. Zvídaví čtenáři tak například zjistí, proč byl postaven pod hradem dvojitý most a jaké tresty čekaly ty, kteří si nevážili přírody. Tak třeba za loupání, trhání a řezání kůry čekal přistižené v roce 1350 trest odření pravé ruky. Kdyby byl pachatelem sám hajný, usekli by mu podle výnosu Karla IV. ruku.
Naučná stezka vznikla ve spolupráci s Lesy ČR a díky velké finanční podpoře Karlovarského kraje.
Jedná se o první z celkem tří tras, které se budou postupně v okolí hradu budovat. Trasa navazuje na bývalé sítě cest, vybudované během přestavby zámku v 2. polovině 19. století. Návštěvníci se tak budou moci projít po dříve nepřístupných stezkách, kde je čekají romantické průhledy na znovu se obnovující hrad.

Východiště trasy je od zadní hradní brány. Přejeme Vám překrásný podzimně barevný zážitek…

Poděkování za technickou realizaci naučné trasy a její grafickou přípravu si od nás bez debat zaslouží:Jakub Hejtík, Roman Dörfler, pomocník Mirek, klienti výchovného ústavu Pšov pod vedením Viktora Kouřila.