• Čt. Čvc 18th, 2024

Horní hrad „Hauenštejn“

hrad a zámek ze 13. století

Putování poutníka Hrocha

  • Home
  • Putování poutníka Hrocha

portrait.1.1290471785

Co vlastně ještě psát o Hrochovi, když on sám je – přiznejme si to – známější, než celý Horní hrad. Vraťme se tedy trochu zpět pro ty, kteří náhodou opravdu nevědí.

O tomto projektu (to slovo se k hradu moc nehodí, jenže jak to jinak nazvat…) našeho skvělého přítele, originálního příznivce a štědrého mecenáše Petra ‚Hrocha‘ Bindera z Libně již probleskly zprávičky před časem – například na stránkách naší čestné gardy, Spolku šermířů Savioli, se ve fotoreportáži z Dětského dne objevila o knize zmínka. Vše ale začalo ještě dříve – 25. dubna LP 2005 ráno, tak, aby pětidenní putování z Prahy až na Horní hrad úspěšně skončilo o Čarodějnicích, kdy byl poutníkův příchod jedním z hlavních bodů programu.

Motivem k této předlouhé cestě byla Hrochova touha podpořit Horní hrad, tedy především získat prostředky na jeho obnovu. Myšlenka jednoduše žádat peníze se však jeho srdci hluboce příčí – chce na oplátku něco nabídnout přispěvatelům. Ale co?

Samozřejmě dobře ví, že spotřební zboží – pochutina, ozdoba či laciná propiska s hradním logem – a služby jsou ekonomicky efektivnější – lidé jsou ochotni za ně zaplatit vícekrát.

Hroch však byl rozhodnut nabídnout něco trvalejšího. Něco, na co se člověk i po čase podívá a připomene si svůj dobrý čin, kterým je v tomto případě pomoc hradu. Něco, co by člověka obohatilo.

A tak se rozhodl napsat knihu. A protože ani ten nejlepší spisovatel nezplodí smyslupnou řádku, nebude-li mít o čem psát, vyrazil Hroch na svoji pouť. Vyrazil v gotickém oděvu i botách, s koženou brašnou na nejnutnější potřeby, a se dvěma meči – jedním svým, na obranu před vlky, silničními lapky a loupežníky, a druhým obřadním, Fénix pojmenovaným, jako dar hradnímu pánu Hauenštejnskému určeným. Vyrazil připraven přespávat v lesích pod kořeny či v listí a živit se brouky a kořínky (samozřejmě jen v případě, že nebude žádná jiná možnost 😉

Možnost se nakonec vždy naskytla a Petr na svém putování dospěl ke krásnému zjištění – není zlých lidí! Nebo možná ano, ale je jich málo a nikdo z nich nechodí pěšky. Soudí tak podle toho, že se s žádným veskrze zlým člověkem na svém putování nesetkal, ba naopak na samé dobré a příjemné narazil.

Sám o knize napsal:

„Kniha se jmenuje „Putování Hrocha“, čítá 176 stran, spoustu fotek a obrázků. V zásadě jako u dobrého guláše, kolik masa, tolik cibule, to bude v téhle knížce i s obrazovou dokumentací….
První náklad je 10.000 … kus by měl stát Kč 200,- a všechny prostředky půjdou na opravu hradu. Knížka je rozdělena do několika kapitol a začíná přípravami na pouť a důvody poutě. Potom je každý den jedna kapitola a pojednává formou historizující průběh cesty, stejně jako myšlenky mé, v hlavě se honící. Knížka je doplněna faktografiemi navštívených míst a prošpikována pověstmi, k hradům okolním se vážícími…
…bude možné ji koupit na hradě, potom snad v knihkupectvích, prostřednictvím webu hornihrad (či savioli) a v neposlední řadě jsem připraven v rouchu gotickém obcházet česká města a vísky a v doprovodu dřevěného vozíku, knížkami naplněného, prodávat knížky osobně s výkladem patřičným. Bylo by úžasné, pokud by se podařilo prodati million knížek, pak by totiž nebylo třeba hledati jiných zdrojů pro financování obnovy hradu…“

Kniha vyšla, mezi čtenáři je velmi oblíbená a hradu přinesla více popularity a přivedla řadu nových přátel a pomocníků. Hrocha pak přivedla na další nápady, takže v současnosti je knížek už 5 a hroších dárků celkově 15!

Rovněž hroší putování se rozmohlo, takže v roce 2007 vyrazil náš poutník do Vatikánu (kde se skutečně setkal se Sv. otcem), v roce 2008 putoval „jen“ po krajích českých, ale zato s koněm, kovozem a kočovným divadlem, a také si zopakoval první pouť akcí „Po stopách poutníka Hrocha“ (tentokrát se šlo postupně, každý měsíc jedna denní trasy, zato ale ve velkém počtu, spolu s přáteli). V roce 2009 proběhlo putování za Českými patrony no a pro letošní rok si poutník připravil další akci: Putování bez přestání z Prahy na Horní hrad.

Putování bez přestání

Jde o (jak znám Hrocha tak pouze prozatím) nejšílenější podnik – putovat se totiž bude opět po stejné trase jako poprvé, ale tentokrát opravdu bez přestání – bez zastavení, bez odpočinku, beze spánku!

S tímto šíleným maratonem se pojí Hroší tipovací megasoutěž, spočívající v odhadu přesného času, kdy Hroch (s případnými souputníky) na hrad dorazí. Vyhrát můžete spoustu věcí, od CD-ček přes celoroční volné vstupeneky na hrad, trička, knížky až po zlatou cihlu! 🙂

Přesné podmínky soutěže najdete na Hroších stránkách.
Držme mu palce!!! 🙂

Napsat komentář