• Ne. Kvě 19th, 2024

Horní hrad „Hauenštejn“

hrad a zámek ze 13. století

Zdroj: Český rozhlas

BALVAN_HRADGenius loci zafungoval. Z desítek hradů jsem si nakonec vybral Hauenštejn a rozhodně nelituji.

Poslechněte si celý rozhovor s hradním pánem Pavlem Palackým.

Koupí hradu si splnil svůj klukovský sen. Stál ho milion a půl a byla to ruina vyžadující dlouhou a nákladnou rekonstrukci. Vždyť také prvních pět let mohl s rodinou bydlet pouze v maringotce na nádvoří.

Dnes už Pavel Palacký s manželkou i svými syny obývá zámecké komnaty, ovšem stále jen některé. Opravy celého hradu totiž potrvají zřejmě ještě desítky let a budou stát hodně finančních prostředků i úsilí rodiny Palackých a desítek dobrovolníků.

Většina se jich vrací na hrad několikrát do roka. Spolu s nimi stoupá i počet návštěvníků. Ti mohou kromě samotné historické památky objevovat rovněž krásy botanické zahrady nebo romantického parku.

Dnes je z Horního hradu nejen další zachráněná památka v Karlovarském kraji, ale i kulturní centrum, které je místem pořádání akcí pro děti i celé rodiny, hudebních festivalů i uměleckých sympozií.

Jaká je historie Horního hradu? Co všechno se na Hauenštejně za poslední léta změnilo? Kdy bude celá památka opravená? A jak se žije na hradě po praktické stránce?

Poslechněte si celý rozhovor s hradním pánem Pavlem Palackým.

Autor:  Radim Jehlík