• Pá. Čvn 14th, 2024

Horní hrad „Hauenštejn“

hrad a zámek ze 13. století

Kterak se nová pávata na hradě zabydlují

Byhradní čeládka

Dub 14, 2010

Paví omladina s AlbertemJiž o Velikonoční prohlídce to na nádvoří vypadalo jak na hradě Kulíkově se zvířátky pana Krbce. Nejdřív šel Albert, stařešina hejna, za ním mlaďoch a pak pávice. Průvod uzavíral kocour ;o)

1.4. jsem byla domluvená s paní Čechurovou z Ciboušova, že si mohu přijet pro páva a pávici. Jednoročního krasavce a krasavici z jejich chovu. Výběr nebyl snadný, ale pomohl mi s ním syn Lukášek. Vybrala jsem strakatého páva a paví krasavici. Veterinář nás vybavil prvními preparáty na střevní prvoky, aby mi zas neuhynuli a pan Čechura mi poradil jak s omladinou paví zacházet během prvních dní na hradě a  jak poznat, že slepice se chystá snášet vajíčka. Bude to bojovka. Musím hlídat až bude koncem května nosit ocas u země a pak ji stopovat, kam se rozhodla snášet vajíčka a snůšku pak i s ní do bezpečí transportovat, aby nebyla obětí lišky. Uvidíme.

Hned po příjezdu jsem pávům do klece dala zrní a vodu a těšila jsem se jak se aklimatizují. Jenže mladý páv, hlava horlivá, ještě týž večer proletěl skulinou v plachtě a odfrčel směrem ke kapli. Nalézt jmse jej nemohli. Jaké bylo naše překvapení, když od ranního kuropění s Albertem, stařešinou pavím, okolo klece chodil a mladé pávici společnost dělal. Dva dny na to vzala roha i pávice a tím skončila jejich aklimatizace. Kamarád Duky se svými parťáky klec rozebral a teď už je to jen na vás pávata! Doufám, že budete u nás stejně jako Albert spokojeni a vybarvíte se nám do krásného svatebního šatu.