• Pá. Čvn 14th, 2024

Horní hrad „Hauenštejn“

hrad a zámek ze 13. století

ŠKOLY V PŘÍRODĚ A ŠKOLNÍ VÝLETY

  • Home
  • ŠKOLY V PŘÍRODĚ A ŠKOLNÍ VÝLETY

Stáhněte si našeho Průvodce s aktivitami na Horním hradě:

Enviromentální programy (více info a ceny jsou v průvodci):

 

MOŽNOSTI V AREÁLU:


Tajuplný hrad s překrásnou okolní přírodou. Poutavé prohlídky rozlehlého areálu vždy přizpůsobujeme věku i zájmu dětí či studentů.

Pro inspiraci se podívejte i na videa na hlavní stránce (Home) hradu!

A co víc:
♦ desítky komnat s množstvím tématických výstav
♦ rytířský sál s dřevěným vyřezávaným stropem a jižní terasa
♦ sál s trofejemi zvěře z krušnohorských hvozdů
♦ prohlídka patrových gotických sklepení
♦ vyhlídka na Krušné a Doupovské hory z hradní věže
♦ zámecký vrch s neogotickou kaplí
♦ zážitkové značené trasy romantickým krajinářským parkem
♦ botanickou zahradu a arboretum
♦ architektonicky hodnotnou historickou osadu s kovárnou
nově je možné využít plně funkční učebnu s interaktivní

Přijeďte i s dětmi do kolébky historie a romantismu a poznejte další zajímavá místa Krušných hor.

PROGRAM PRO JEDNODENNÍ VÝLETY

Prohlídka areálu hradu a zámku s průvodcem v duchu motta: „Jak se staví hrad“.
♦ prohlídky přizpůsobujeme věkové kategorii žáků i typu školy – od prvních tříd až po studenty středních škol, od odlehčené formy vyprávění o hradních pověstech, až po odborný výklad pohnuté historie tohoto šlechtického sídla. 45 – 90 minut, 300,- Kč na osobu (pedagogický doprovod zdarma). Cena předpokládá účast alespoň 10 žáků;
♦ možnost využití pracovních listů vážících se k historii hradu a k okolní přírodě (doba trvání cca 60 min);
♦ doporučujeme opékání buřtů – patří ke každému správnému výletu (rádi pro Vás zajistíme špekáčky nebo libové párky, chléb, hořčici a tácky v ceně do 100,- Kč na osobu, k pití minerální vodu + poplatek za dřevo 400,-Kč);
♦ hradní sklepení vybízí k tajuplné cestě za pokladem či zkouškám odvahy;
♦ pro Váš individuální program hrad skýtá kryté komnaty s posezením, dvě zatravněná nádvoří a hlavní nádvoří vysypané štěrkem a s ohništěm. Vše budete mít jen pro sebe a děti se u nás mohou dosyta vydovádět.

Environmentální program na témata: Užovka stromová, Život netopýrů, Biodiverzita, Ekologické hospodářství, Tajemství říše hub, Život v kapce vody, Hüttmesgrün.
blok interaktivního programu (exkurze, hry, samostatné úkoly, terénní práce, práce s mikroskopy, prezentace vlastního pozorování, práce v učebně s interaktivní tabulí. Cena 80,-Kč na žáka (předpokládá účast minimálně 20 žáků).

♦ Tip! Horní hrad je perfektním místem pro výtvarné kurzy. Najdete zde vhodná témata pro kresbu či malbu krajiny, přírodnin a architektury. Najdou se zde prostory i pro práci s keramickou hlínou, či jiné větší projekty.

Během jednodenního výletu můžete vyžít i doplňkového programu patřícího k vícedenním výletům, s výběrem Vám rádi poradíme.

VÍCEDENNÍ VÝLETY

Pro vícedenní výlety platí nabídka jednodenních výletů a navíc:

♦ Hrad je možné využít jako výchozí místo k výletům na další zajímavé lokality;
♦ Stravování můžete zajišťovat na ohništi, grilu, vybavený stánek u ohniště s dvouplotýnkovým vařičem, rychlovarnou konvicí, lednicí a vybavením pro velkokapacitní vaření na otevřeném ohni. Cena pronájmu 3.000 Kč/den. Nebo starost o stravování přenechte nám: 

cena na žáka pro I. stupeň : 390,- Kč

cena pro žáka pro II. stupeň: 490,-Kč

četně pitného režimu po celý den

♦ Pro stylové přenocování, ve vlastních spacácích, jsou pro Vás připraveny hradní apartmány (zvýhodněná cena pro školy je 290,- Kč osoba/noc; doprovod zdarma, běžná cena pro návštěvníky je až 600,- Kč/osoba/noc!);
♦ K dispozici je sociální zázemí v některých apartmánech i ve východním paláci hradu;
♦ Ve večerních hodinách je možné zorganizovat noční bojovku či cestu za pokladem. Stačí si přivézt svíčky a odměnu pro děti.

♦ Možnost přistavení auta k odvozu batohů z vlakové nádraží ve Stráži nad Ohří i zpět (40
0,- Kč jedna jízda) – zajistíme dopravu zavazadel a spacáků od nádraží až na hrad a vy si tak budete moci užít cestu bez zbytečné námahy.

♦ Nově je možné využít sprchy přímo ve východním paláci Horního hradu.
♦ Hradní nádvoří nabízí i zázemí pro vaření na ohni. Dřevo na opékání buřtů nebo posezení u ohně je vždy k dispozici. Spotřeba dřeva je však poplatná a to 400,-  na opékání buřtů a večerní oheň a vaření. Pokud budete využívat ohniště i toto zázemí (zastřešený stánek se základním kuchyňským vybavením – rychlovarná konvice, dvouplotýnkový vařič, základní nádobí) po celý den, je cena pronájmu 3.000 Kč/den. Namísto pronájmu lze domluvit i protislužbu v podobě výpomoci na hradě.

♦ MŮŽETE NÁM TAKÉ POMOCI. POJĎTE SI VYZKOUŠET, JAK SE STAVÍ HRAD!
(kombinace pomocných prací a volného času ke hrám)

VYBERTE SI Z NAUČNÝCH I ZÁBAVNÝCH PROGRAMŮ

Pouliční divadlo Viktora Braunreitera nevšedním způsobem oživí Vaši prohlídku hradu, hravým a názorným způsobem Vás v nadsázce seznámí s mezníky naší historie a formou mnoha divadelních výstupů rozehraje úsměv na Vašich tvářích. S ním po boku se nudit v žádném případě nebudete!
(Cena 8.000,- Kč, trvání dle dohody)
Přednášku o vzácné užovce stromové a jejím nejsevernějším výskytu při toku Ohře a na Horním hradě Vám připraví členové občanského sdružení Zamenis. (Cena 3.000,- Kč)
Náš mistr lukostřelec Dan Krejčí vás uvede do tajů střelby z luku i kuše, kterých sebou přiveze hned několik druhů.
Zadrnčení tětivy, svist šípu a trefa „do černého“ vás rozpálí tak jako kdysi královské lovčí… (cena 8.000,-Kč)
Besedu o sokolnictví s letovými ukázkami dravců Vám připraví sokolníci ze záchranné stanice Penthea o.s. Během 2 až 3 hodinového bloku Vás poutavě seznámí s životem cca 20 druhů dravců, které s sebou na náš hrad přivezou. (Cena 8.000,- Kč)
♦Spolek šermířů připraví tříhodinový blok praktických ukázek šermu, seznámí vás s historickými zbraněmi, uspořádá miniškolu šermu, vypálí z historických zbraní (Cena: 8.000,- Kč)
♦ Blok herních aktivit zaměřených na spolupráci ve skupině a tmelení kolektivu, při kterém budeme soutěžit, hledat nejlepší řešení daných úkolů, ale také se prostě pobavíme. Program je připraven na 1,5 – 2 hodiny (dle počtu žáků) a vyžaduje účast minimálně 10 žáků (95,- Kč na žáka)
Kejklířský workshop Ohnivého divadla Ignis zasvětí děti do základů žonglování s míčky a kužely, vysvětlí techniku točení s poikami a tyčí a dalšími žonglerskými pomůckami. Program trvá 60 minut a déle. Minimální počet je deset účastníků.  (Cena na žáka 95,- Kč); V návaznosti na workshop je možné za tmy pořádat fireshow jen pro vás s ukázkou široké škály ohnivého náčiní.   (Cena 8.000,- Kč)
 Nezapomenutelným zážitkem je ukázka práce kováře, jak není lehké perlíkem bít v kovadlinu si poté můžete sami vyzkoušet (95,- Kč na žáka)
 Blok jógy pro děti (95,- Kč na žáka)

Ve večerních hodinách je možné zorganizovat noční bojovku, zkoušku odvahy či cestu za pokladem. Stačí si přivézt svíčky a odměnu pro děti. Chcete-li tuto starost nechat na nás, rádi pro Vás noční hru připravíme.
(cena 95 Kč na žáka).

Apartmány: