• Čt. Čvc 18th, 2024

Horní hrad „Hauenštejn“

hrad a zámek ze 13. století

NOČNÍ PROHLÍDKY

Byhradní čeládka

Srp 8, 2015

DSC07491

Hrad a zámek Horní hrad připravuje další Noční prohlídky.

Noční prohlídka hradu a zámku Hauenštejna vypukne:

20.6.2015 od 20:00
18.7.2015 od 20:30

22.8.2015 od 20:00

Nejnovější aktualitou prázdninových Nočních prohlídek bude vystoupení Karlovarského symfonického orchestru.

 

nočka 2Můžete těšit na historické mystifikace, přecházející místy až v otevřené lži, nejoblíbenějšího hornohradského průvodce Viktora Braunreitera,

…program okoření historická vystoupení šermířské skupiny (SHŠ Savioli, SHŠ Jednota panská),
…a teplo pro případné zahřátí vám poskytnou členové ohnivého divadla Ignis!

A jak to vlastně probíhá:

Pokud si před prohlídkou chcete hrad projít ještě za světla, doporučujeme přijet o hodinu nebo půl druhé hodiny dříve.

Samotná noční prohlídka začíná na hlavním nádvoří. První část prohlídky vede po lesní cestě kolem hradu přibližně 1,5 km. Na cestě si uděláme několik zajímavých a velmi poučných zastávek, které vás seznámí s historií hradu, ale i s mnohými příběhy, které během obvyklých prohlídek neuslyšíte. Během této části prohlídky se setmí, avšak přesto uvidíte Horní hrad ze všech stran a dýchne na Vás jeho neobvyklá atmosféra.

Na zmíněných zastávkách nás herec Viktor Braunreiter seznámí s řadou informací z historie. Pár příkladů namátkou: Bulvární povídání o nadlesním a Kunhutě (až po vliv podobných aférek na vývoj architektury), zpráva o zvyšování výkonu volských povozů ve středověku (s přesahem na konstrukci tehdejších mostů), výcvik Braunreiterovy armády a dobytí hradu (zatím se to vždycky podařilo zvládnout tak, že obránci zbaběle prchli, takže ani tentokrát snad ke skutečnému krveprolití nedojde)… Při této „naučná“prohlídce se mnoho naučíte i pobavíte 🙂

Program se poté přesouvá na hradní nádvoří, kde vystoupí šermířská skupina Savioli nebo Jednota panská.

A aby bránice nevyšla z tréninku, pokračuje přímo v útrobách Horního hradu prohlídka interiérů, při níž se pobavíte při divadelních „kouscích“ Viktora Braunreitera.

Závěrečné vystoupení zakončí ohnivé kousky a fireshow divadla Ignis. Hornohradská Noční prohlídka je šou, na kterou rozhodně stojí za to přijet! Ostatně, řada návštěvníků jezdí na noční prohlídky i opakovaně a vždy se královsky baví, protože naučně-matoucí výklad i doprovodné výstupy se průběžně vyvíjejí a mění.

Celkově můžete počítat s délkou kolem tří hodin.

nočka 3

Důležitá poznámka! Noční prohlídka je v podvečer a protáhne se do tmy, osvětlení na úvodní části i v útrobách hradu zajišťují zahradní louče. Na hradě jich máme sice dost, ale návštěvníků bývá občas výrazně víc a světlonoši mají obvykle tendenci shlukovat se a v ostatních částech průvodu pak světlo chybí. Máte-li doma vlastní louč, neváhejte si ji přivézt. Pokud ne, můžete si ji zakoupit přímo v hradní pokladně.

VSTUPNÉ: dospělí 120,-     děti 80,-    rodinné 300,- (až tři děti do 10 let)