• Čt. Čvc 18th, 2024

Horní hrad „Hauenštejn“

hrad a zámek ze 13. století

Slavnostní mše

Byhradní čeládka

Čvn 18, 2014

svěcení kapleV neděli 27.července se v 15 hodin sejdeme v hornohradské kapličce sv. Michaela.

Proč? Mší, kterou bude celebrovat pan farář Hric, oslavíme 3.výročí rekonstruovaného interiéru a znovuvysvěcení kapličky, která byla během doby komunismu užívána jako chalupa. Krátký rozhovor o svěcení kapličky v roce 2011 najdete na webu Českého rozhlasu.

Hradní kaple byla zrekonstruovaná na jaře roku 2011. Jakub Hejtík od slunka do slunka (často i do východu nového slunka) dlel v jejích útrobách. S pomocí našich věrných brigádníků i souseda pana Kocourka kapličku zbrusu nově vymalovali.
Byla osazena i chybějící okenní skla a to včetně neogotických cingrlátek. Rekonstrukcí prošla i dřevěná podlaha a nakonec se do kaple vrátily kostelní lavice. Jedna z lavic je dokonce z původního mobiliáře hradu. Původní lavice z hradní kaple získala řízením osudu soukromá firma spolu s domem koupeným v Lokti. Lavice nechala vlastním nákladem zrenovovat, ale díky štědrosti Ing. Tomáše Kulmana se nám podařilo lavice získat zpět.

Kaple je nyní naší pýchou! To ale není vše! Protože stěny kaple zdobí překrásné tématické obrazy, každoroční účastnice hornohradského uměleckého symposia Jany Šouflové. Tato díla nám ze své sbírky milostivě  zapůjčil velký mecenáš umění, kultury  a šiřitel duchovna Petr ‚Hroch‘ Binder.