• Ne. Dub 21st, 2024

Horní hrad „Hauenštejn“

hrad a zámek ze 13. století

Noční prohlídka 14.6.2014

Byhradní čeládka

Dub 19, 2014

nočka

Hrad a zámek Horní hrad připravuje další noční prohlídku.

Noční prohlídka hradu a zámku Hauenštejna vypukne 14.6.2014 ve 21. hodin.

Můžete těšit na historické mystifikace, přecházející místy až v otevřené lži, nejoblíbenějšího hornohradského průvodce Viktora Braunreitera,
…své hrůzostrašné souboje vám předvede dvorní garda, Spolek šermířů Savioli,
…a teplo pro případné zahřátí vám poskytnou členové ohnivého divadla Ignis!

A jak to vlastně probíhá:
Pokud si před prohlídkou chcete hrad projít ještě za světla, doporučujeme přijet o hodinu nebo půl druhé hodiny dříve.

nočka 4

Samotná noční prohlídka začíná na hlavním nádvoří. První část prohlídky vede po lesní cestě kolem hradu přibližně 1,5 km. Na cestě si uděláme několik zajímavých a velmi poučných zastávek, které vás seznámí s historií hradu, ale i s mnohými příběhy, které během obvyklých prohlídek neuslyšíte. Během této části prohlídky se setmí, avšak přesto uvidíte Horní hrad ze všech stran a dýchne na Vás jeho neobvyklá atmosféra.

Na zmíněných zastávkách nás herec Viktor Braunreiter seznámí s řadou informací z historie. Pár příkladů namátkou: Bulvární povídání o nadlesním a Kunhutě (až po vliv podobných aférek na vývoj architektury), zpráva o zvyšování výkonu volských povozů ve středověku (s přesahem na konstrukci tehdejších mostů), výcvik Braunreiterovy armády a dobytí hradu (zatím se to vždycky podařilo zvládnout tak, že obránci zbaběle prchli, takže ani tentokrát snad ke skutečnému krveprolití nedojde)… Při této „naučná“prohlídce se mnoho naučíte i pobavíte 🙂

nočka 2

V průběhu procházky celým hradem, v tu dobu už osvíceným pouze pochodněmi a měsícem, pak uvidíme postupně několik šermířských vystoupení, několik divadelních „kousků“ Viktora Braunreitera a na závěr vystoupení ohnivého divadla Ignis.

Celkově můžete počítat s délkou kolem tří hodin, navíc Vás můžeme ujistit, že pokud jste už byli na noční prohlídce nějakého hradu nebo zámku, tak u nás je to úplně jiná šou, na kterou rozhodně stojí za to přijet! Ostatně, řada návštěvníků jezdí na noční prohlídky i opakovaně a vždy se královsky baví, protože naučně-matoucí výklad i doprovodné výstupy se průběžně vyvíjejí a mění.

 

nočka 3

Důležitá poznámka! Noční prohlídka je v podvečer a protáhne se do tmy, osvětlení zajišťují zahradní louče. Na hradě jich máme sice hodně, ale návštěvníků bývá občas výrazně víc, navíc světlonoši mají tendenci se shlukovat a v ostatních částech průvodu pak světlo chybí.

Máte-li doma vlastní louč, neváhejte si ji přivézt. Pokud ne, můžete si ji zakoupit přímo v hradní pokladně.

VSTUPNÉ: dospělí 120,-     děti 80,-     rodinné 300,- (až tři děti do 10 let)