• Ne. Dub 21st, 2024

Horní hrad „Hauenštejn“

hrad a zámek ze 13. století

KULTURNÍ AKCE 2013

Byhradní čeládka

Pro 31, 2013

ADVENTADVENT NA HRADĚ – 14.12.2013

Na adventní setkání na Horním hradě, konané 14. 12. 2013, vás zve samotná hradní paní!

Předvánoční a také poslední akce bude v duchu starých tradic.
Začátek akce je v pravé poledne na hornohradském nádvoří.

Ve vytápěných komnatách si vyrobíme vánoční ozdoby z přírodnin, kterými nazdobíme vánoční stromek zvířátkům v hornohradském údolí. Zazní staré krušnohorské písně, které zahřejí na duši a horký jablečný čaj vyžene chlad z těla! Ochutnáme staročeské zimní pochoutky a společně vyrazíme na komentovanou prohlídku hradem. Program bude zakončen rozjímáním v hornohradské kapli sv. Michaela při poslechu vánočních koled.
Těšíme se na vás!

obrázek_web HH

Jaká byla letošní premiéra Hornohradského rozjímání?

Přinesla inspiraci k vlastní tvorbě vánočních ozdob – z chvojí, šípků, nakrájených voňavých pomerančů a koření, z těstovin, ale i tvoření papírových ozdob na stromeček, nebo již pracněji – plstěním. K ochutnání byl i výborný jablíčkový a vánočně vonící čaj, tradiční staročeské recepty z luštěnin, obilnin i hub z receptů hradní paní, nebo jablečný koláč a tajemné „koláčky proti trudomyslnosti“.
Pan Nečas nám pověděl o životě a díle Antona Güntera, včetně možnosti poslechnout si ukázky jeho tvorby. Závěr byl věnován rozjímání v kapli, spolu s panem farářem Hricem a vystoupením flétnistek ze ZUŠ Ostrov.

Snad jen sníh nám chyběl, a tak si na chroupání pod nohama budeme muset ještě chvíli počkat. (článek Karlovarského deníku).

HRICVÁNOČNÍ ROZJÍMÁNÍ V KAPLI – 25.12.3013

Zveme Vás na Vánoční rozjímání, které proběhne 25. prosince, od 17. hodin v kapli sv. archanděla Michaela na Horním hradě.

Ostrovský farář pan Hric, nám poví mnohé o křesťanských svátcích, zazpíváme si společně vánoční koledy a chvíli se „zastavíme“. Užijme se společný, vánoční čas.

 

 

 

 

 

hrochSETKÁNÍ S POUTNÍKEM HROCHEM – 19.10.2013

19. října 2013 probíhalo na hradě setkání s poutníkem Petrem Hrochem Binderem a dalšími kandidáty KDU-ČSL.

Počasí nám přálo a dokreslovalo příjemnou atmosféru celého setkání. Během dne jste mohli shlédnout dvě pohádky divadla Petra Bindera, přátelsky se s Hrochem pobavit a vyslechnout i zajímavé střípky z hradního života z úst hradního pána Pavla Palackého.

A komu se nechtělo povídat, poseděl na sluncem vyhřátém nádvoří, naplnil si bříško výborným předvolebním gulášem a mohl u ohně poslouchat známé melodie a písně s kytarovým doprovodem.

Příjemnou tečkou za celým dnem byl koncer skupiny CORNI.

Návštěvníci si také odnášeli novou knihu poutníka Hrocha – Putování Hrocha aneb po stopách Českých patronů.

 

palbaHORNÍ HRAD POD PALBOU VE DNE I V NOCI – 26. a 27. 10.2013

Horní hrad v obležení palných zbraní!
Četné přednášky poodhalí i historii palných zbraní. Těšit se můžete i na miniškolu šermu a mnohé dalšíbojové ukázky s možností si vše vyzkoušet a osahat. Po celý den bude probíhat střelba z historických děl. Přijďte se dozvědět něco víc o historických palných zbraních a zažijte hrad v palebné síle!


26. a 27. října 2013 se na Horním hradě konala tradiční Noční palba a Hrad pod palbou! – jedny z posledních kulturních akcí, které se každoročně na Horním hradě konají.

A jak to letos vypadalo?
Začátek Noční palby musel zaregistrovat každý, neboť štřelba z historických děl otřásala nejen hradem, ale její zvuk se nesl celým hornohradským údolím. Šermířské ukázky i četné přednášky skupin Bohemica Sanguis a SHŠ Darkness o palných i chladných zbraních, provázely návštěvníky průběžně celým večerem a nocí.
Nebyla to však jen palba ze zbraní, nýbrž i ostrovtip živelného Viktora Braunreitera (Pouliční divadlo Viktora Braunreitera). Bránice všech dostaly pořádně zabrat během dvou představení.

Večer ukončila fireshow Ohnivého divadla Ignis, holky připravily zajímavé kousky i efektní ohnivá překvapení, a ohňostroj Kouzelníka. Věž se barvila mnohými barvami a chvílemi to vypadalo, že „hoří“. Dvaadvacátou hodinou jsme sice oficiálně skončili, avšak hradní nádvoří žilo ještě několik hodin poté 🙂

Na druhý den (27. října) bylo slyšet dělostřelbu již od desáté hodiny dopolední (a pálilo se průběžně až do hodiny sedmnácté). Během celého dne bylo vypáleno neznámé množství střelného prachu – a bylo ho skutečně hodně!
Šermířské skupiny během celého dne předváděli palné i chladné zbraně, což bylo přístupné více smyslům – zrakový, hmatový i čichový byl jistě zajímavý, přesto nejvíce dostal zabrat sluch!

Samotné zbraně byly nejen vystavené, ale návštěvníci si je mohli osahat i vyzkoušet. A děti i dospělí i možnost vyzkoušet si střelbu z luku na cíl.
Samozřejmostí bylo i uspokojení každého hladového žaludku a věřte, že vybírat mezi gulášem, zelňačkou a vývarem nemuselo být zrovna snadné rozhodování 🙂
Počasí nám přálo po oba dny a Noční palba i hrad Pod palbou se vydařil. Účastníkům děkujeme na na vás všechny se budeme těšit zase příští rok!

fotogalerie

 

FAKSIMILEVÝSTAVA STŘEDOVĚKÁ KNIHA NA DOSAH

Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu Středověká kniha na dosah, která se bude konat od 16. července 2013 do 28. srpna 2013 na Horním hradu (Hauenštejn) – denně od 10 do 18 hodin. Výstava je určena pro širokou veřejnost, která jinak nemá možnost setkat se s originálními rukopisy, natož do nich nahlédnout či dokonce jimi listovat.

Výstava probíhá ve spolupráci se společností Tempus Libri, která se zabývá výhradně výrobou věrných uměleckých kopií vzácných historických originálů – tzv. faksimile. V tomto případě se jedná o vzácné, zejména české, faksimile rukopisů a inkunábulí, doplněnou i o originály některých starých tisků.

Faksimilace je velmi náročný projekt, a to jak z pohledu časového, tak i z pohledu finančního. Proto jsou pro faksimilaci vybírány tituly, které jsou něčím výjimečné. Lze poměrně těžko určit, který z exponátů by se dal označit za nejzajímavější, každé z vystavených faksimile má svoje NEJ, a to zpravidla několik. O těchto výjimečnostech a zvláštnostech každé knihy se můžete dočíst více dozvědět na samotné výstavě.

Na výstavě najdete vzácné knihy jako královský evangelistář zhotovený jako dar ke korunovaci našeho prvního českého krále Vratislava, známý jako Vyšehradský kodex. Můžete se těšit i na faksimilace více jak tisíc let staré knihy – Strahovský evangeliář (okolo r. 860), nebo nejkompletnější sbírky právních textů z předhusitské doby – Kniha zemského, městského a jiného práva (okolo r. 1413), spatříte nejobsáhlejší obrazový rukopis ve středověké střední Evropě, označovaný jako první komiks – Velislavovu bibli (polovina 14. století), faksimile druhé tištěné bible na našem území – inkunábule Bible kutnohorské (1489), nejstarší městské knihy ve střední Evropě – Liber  vetustissimus (1310), uvidíte dosud platnou právní listinu s nejstarší dochovanou podobou staropražského znaku – Polepšení znaku Starého Města pražského (1475), tři ukázky faksimile španělského vydavatelství Millenium Liber (např. Kodex navarrský z konce 12. století).

Těšíme se na společné setkání nad krásami středověkých knih. Na výstavě budete mít také možnost vyslechnout detaily výroby faksimile, popis použitých technologií, náročný výběr materiálů a mnoho dalších zajímavých informací.

 

MEDOVÉCHVÁLA MEDU – 27.7.2013

Uvidíte ukázky mnoha řemesel, s medem a včelami souvisejících. Některá z nich,  například svíčkařství, si můžete i vyzkoušet.
Ochutnáte různé druhy  medu i výrobků z něho. Opomenout nelze  především medovinu, medové pivo a šumivá i nešumivá vína z medu!

Díky připraveným přednáškám bude akce zajímavá pro aktivní včelaře a doprovodný program je připraven i pro laickou veřejnost.

SOKOL MEDChvála medu a doprovodný SOKOLNICKÝ PROGRAM

Těšit se můžete na poutavé, vtipné a interaktivní přednášky o českých i zahraničních dravcích. Dozvíte se mnoho zajímavého z divokého života dravých ptáků. Nebudou chybět ani letové ukázky… a můžete se těšit i na možnost podržet dravce na vlastní ruce.

 

 

 

nočkaNOČNÍ PROHLÍDKY – 30.3., 11.5., 13.7., 10.8. 

Další prohlídka letošního roku je tady!
Můžete těšit na historické mystifikace (přecházející místy až v otevřené lži 😉 ) nejoblíbenějšího hornohradního průvodce Viktora Braunreitera, …své hrůzostrašné souboje vám předvede dvorní garda, Spolek šermířů Savioli, …a teplíčko pro případné zahřátí vám poskytnou členové ohnivého divadla Ignis!

A jak to vlastně probíhá:
Pokud si před prohlídkou chcete hrad projít ještě za světla, doporučujeme přijet o hodinu nebo půl druhé dříve.

Samotná noční prohlídka začíná na hlavním nádvoří. První část prohlídky vede po lesní cestě kolem hradu přibližně 1,5 km. Na cestě si uděláme asi 6 zastávek, ale stále je to lesní cesta, která vyžaduje přiměřené obutí. Cestou se sice setmí, přesto ale uvidíte Horní hrad ze všech stran.

nočkaNa zmíněných zastávkách nás herec Viktor Braunreiter seznámí s řadou informací z historie. Pár příkladů namátkou: Bulvární povídání o nadlesním a Kunhůtě (až po vliv podobných aférek na vývoj architektury), zpráva o zvyšování výkonu volských povozů ve středověku (s přesahem na konstrukci tehdejších mostů), výcvik Braunreiterovy armády a dobytí hradu (zatím se to vždycky podařilo zvládnout tak, že obránci zbaběle prchli, takže ani tentokrát snad ke skutečnému krveprolití nedojde)… Při této „naučná“prohlídce se mnoho naučíte i pobavíte 🙂

V průběhu procházky celým hradem, v tu dobu už osvíceným pouze pochodněmi a měsícem, pak uvidíme postupně několik šermířských vystoupení, několik divadelních „kousků“ Viktora Braunreitera a na závěr vystoupení ohnivého divadla Ignis.

Po skončení prohlídky si také můžete vypustit lampion přání. V principu jde o malý horkovzdušný balón ohřívaný svíčkou, jehož noční let, zvláště hromadný, je nezapomenutelným zážitkem. Pokud si přání na lampionu vypustíte v magickém hradním prostředí, pak se splnit prostě musí! 😉
Lampiony budou k prodeji v hradní pokladně.

Celkově můžete počítat s délkou kolem tří hodin, navíc Vás můžeme ujistit, že pokud jste už byli na noční prohlídce nějakého hradu nebo zámku, tak u nás je to úplně jiná šou, na kterou rozhodně stojí za to přijet! Ostatně, řada návštěvníků jezdí na noční prohlídky i opakovaně a vždy se královsky baví, protože naučně-matoucí výklad i doprovodné výstupy se průběžně vyvíjejí a mění.

Důležitá poznámka! Noční prohlídka je v podvečer a protáhne se do tmy, osvětlení zajišťují zahradní louče. Na hradě jich máme sice hodně, ale návštěvníků bývá občas výrazně víc, navíc světlonoši mají tendenci se shlukovat a v ostatních částech průvodu pak světlo chybí.

Pokud tedy vlastníte louč „baumaxačku“ nebo jinou pochodeň, neváhejte si ji přivézt s sebou, bude se hodit. Podmínka účasti to ale rozhodně NENÍ! 🙂

 

SYMP.VŠEOBECNĚ UMĚLECKÉ SYMPOSIUM – 5. – 14.7.2013

Tradiční několikadenní akce  v jejímž průběhu opět uvidíte na nádvoří čtyři desítky mistrů umění řezbářského, keramického, sklářského, kamenořezačského i jiných a sledovat můžete vznik díla „od stromu až po hotovou plastiku“.

 

A nejen sledovat! Všechny díla si můžete i zakoupit – buď předobjednat během sympozia, nebo i dodatečně pokud se vám zalíbí v hradní galerii. Celý výtěžek sympozia je umělci věnován na obnovu Horního hradu.

 

environmentální vzdlěáváníDEN S LESY ČESKÉ REPUBLIKY – 22.6.2013

…aneb dětský den v zeleném (Lesy České republiky, s. p., Krajské ředitelství Karlovy Vary a lesní správa Horní Blatná, Kraslice, Františkovy Lázně a Toužim). Procházka po lesích v okolí Horního Hradu pro malé i velké – zhruba 2 km dlouhá trasa Vás provede okolím této historické památky. Pro děti i dospělé jsou připravena stanoviště zaměřená na lesní rostliny a živočichy, lesnické pomůcky a techniku nebo poznávání přírodnin. U nich se můžete zeptat lesníků na vše, co Vás zajímá.

Po absolvování trasy čeká kluky a holky malá pozornost a pro všechny návštěvníky bude v areálu Horního hradu možnost občerstvení. Parkování je zajištěno na místě startu trasy, odkud se můžete vydat za poznáváním tajů lesa. Nad akcí „Den s Lesy České republiky na Horním hradě“ stojí záštita Ing. Petra Bendla, ministra zemědělství.

ddDEN DĚTÍ ANEB KLÍČ OD PEVNOSTI – 25.5.2013

Tradiční den plný soutěží!

Přijeďte vybojovat 12 klíčů. Změřte své síly s nesnadnými úkoly. Zjistěte, zda se nebojíte živé havěti. Odemkněte tajné zámky. Prověřte svou mrštnost. Ve 13:00 vypukne na hradním nádvoří maškarní rej. Nejlepší kostým bude odměněn.

Dál se můžete těšit na workshopy:
– sádrové odlitky
– malování na velkou plochu ala tvorba všech zúčastněných
– malování na obličej
– ražba mincí a další překvapení.

 

DSC_2041

MULTIŽÁNROVÝ HUDEBNÍ FESTIVAL JARNÍ SLUNOHRAD – 18.5.2013

3. ročník multižánrového hudebního festivalu na Horním Hradě. Ať už jste pravidelnými návštěvníky hradu nebo jste o něm ještě nikdy neslyšeli, máte nyní jedinečnou možnost vidět a slyšet zde pohromadě kapely a interprety, které byste na jiných festivalech jen těžko hledali, navíc v kulisách této jedinečné kulturní památky.

„Máme tu rok 2013 a třetí ročník festivalu Jarní slunoHrad na Horním Hradě se nám už nezadržitelně blíží! Těšíme se na něj stejně jako na jaro, se kterým k nám zase přiletí.“ (www.jarnislunohrad.cz)

Program festivalu pro rok 2013  je na světě! Opět vystoupí většina (u nás) úplně nových kapel, ale přece jen i pár „starých“ známých, jakožto i ohnivá šou Ignis. Každopádně všichni ti úžasní lidé a muzikanti přijedou zas ze všech koutů celé té naší krásné vlasti zahrát jen a jen pro vás, naše milé návštěvníky!

PROGRAM:

El Checo (experimental-blues / Kadaň) / Nucený výsek (rock-funk / Kadaň) / Durmančiny bylinky (acoustic-alternative / Mladá Boleslav) / Marta a Rasputin Band (folk-acoustic / Trutnov) / Korjen (world music-ethno / CZ, PL, SVK, BIH) / No Discipline (pop-funk / Ústí nad Labem) / Ponožky pana Semtamťuka (folk-alternative / Beroun) / Budoár staré dámy (alternative-rock / Brno) / Sníh na schodišti (alternative-rock / Ústí nad Labem) / El Tenere (ethno-alternative / Český Krumlov) / Ignis (ohnivé divadlo)

* změna programu vyhrazena, pořadí účinkujících se může měnit
** pořadí je voleno čistě z pohledu dramaturgie, o kvalitě účinkujících nic nevypovídá

  

 

slunohrad plakátMULTIŽÁNROVÝ HUDEBNÍ FESTIVAL JARNÍ SLUNOHRAD – 30.5.2013

Přijeďte své čarodějnice upálit na Horní hrad! Svým luzným zjevem Vás poblouzní božský Viktor Braunreiter se svým Pouličním divadlem a LEVORUKÝ EDA a Čarodějný band zahrají v kostýmech ty nejkrásnější skladby z českých pohádek. Na nádvoří budou plápolat čarodějné ohně, připravené budou i dobroty z hradní udírny a horká medovina poteče proudem. Celý hrad bude přístupný k individuálním prohlídkám s loučí a hradní čeládka si pro vás připraví je jednu speciální prohlídku hromadnou! Přijďte si vychutnat jedinečnou čarodějnou a tajenou atmosféru Horního hradu. Připomínáme, že je možné přenocovat v hradním podkroví ve vlastním spacáku.

 

 

SOKOLNÍCI

DEN SOKOLNICTVÍ A LOVECTVÍ – 13.4.2013

Pokus o spočtení, kolikrát už u nás byli sokolníci ze záchranné stanice dravců a sov Merlin, by byl docela určitě korunován drtivým neúspěchem. Těch návštěv bylo prostě nepočítaně… A protože sokolníci byly významnou atrakcí, kdykoli se na hradních taškařicích objevili, není divu že je to už minimálně čtvrté, co se plánuje akce celá postavená na sokolnictví.

PROGRAM AKCE:

10°° Zahájení – představení společnosti Merlin, aktivity, záchranná stanice, programy EVVO pro školy, letové ukázky pro veřejnost
10,30 Historie lovectví, sokolnictví – seznámení s historickými loveckými metodami- kopí, prak, luk, kuš, smyčky, lep, dravý pták a sokolnictví, lovecký pes, kdy člověk musel lovené zvíře přelstít a úlovek byl pro něj potrava, nástup střelné zbraně a zánik starých metod.
Vyhlášení soutěže pro děti „Královský sokolník“

13,00 – 13,45 Sokolnické ukázky
15,00 – 15,45 Sokolnické ukázky
16,00 – 17,00 Ukončení soutěže „Královský sokolník“ a vyhodnocení nejlepších – Pasování na sokolníka a předání odměn

Stejně jako v minulých letech tedy uvidíte celou řadu dravců a sov rozmístěných po celém hradě, letové ukázky s přednáškami, budete mít možnost podržet si dravce na ruce, připraveny jsou hry a soutěže pro děti i dospělé, lukostřelba, lovečtí psi, kuna, expozice sokolnických potřeb – pohramadě pro vás bude vše, co je jinde jen těžko možné spatřit a zažít!

Opět je připravena úvodní přednáška s praktickými ukázkami o Historii lovectví a sokolnictví, historických loveckých metodách – kopí, prak, luk, kuš, smyčky, lep, dravý pták a sokolnictví, lovecký pes – až po nástup střelných zbraní a zánik starých metod.

Připravena je i velká hra pro děti s mnoha zastávkami a úkoly, malé i velké. Při vstupu dostane každé dítě „Listinu adepta královského sokolníka“. po zahájení akce se představí soutěž a oznámí pravidla. Kdo splní stanovený limit bude z adepta pasován na sokolníka, obdrží pasovací královskou listinu a odměnu. Děti získávají body v jednotlivých soutěžích v kategoriích do 10 a nad 10 let. Soutěže jsou například:

  • znalostní (informace získané z ukázek, dotazů)
  • lukostřelba
  • hod kamenem na terč
  • hod oštěpem na terč
  • vázání sokolnického uzlu
  • nošení dravce na ruce bez cinkání rolniček
  • znalost sokolnických pomůcek

RAČTE DÁL – 13.4.2013

aneb Osm setkání s hradními, zámeckými pány a kastelány

Sérii zajímavých pořadů na osmi hradech a zámcích v Karlovarském kraji nabídne pořadnazvaný Račte dál – setkání s hradními, zámeckými pány a kastelány. Návštěvníky památek čeká každou dubnovou a květnovou sobotu vždy od 15.30 hodin setkání s lidmi, kteří toho o nich ví víc než kdo jiný. Připraveny jsou také vtipné divadelní ukázky, v nichž ožijí staré příběhy spojené vždy s pamětihodnostmi, ve kterých se hosté sejdou. „Díky povídání s odborníky, kteří se o památky starají, nahlédnou návštěvníci více do pomyslného zákulisí historických areálů a dozvědí se i to, co při klasických prohlídkách nezazní. V krátkých divadelních ukázkách se pak na hrady a zámky po několika staletích vrátí osobnosti, které k nim měly blízko. Na hradě Hauenštejn tak nemůže chybět hraběnka Buqouyová,“ uvedl Petr Batěk, šéf pořádající agentury PHB Art Agency. Odpolední pořady doplní krátká hudební vystoupení a soutěž o vstupenky na hrady a zámky. Host pořadu: Pavel Palacký, hra uvedená na Hauenštejně: Běda mužům, kterým Gabriela Buqoyová vládne aneb Když se začne přestavovat.

Program doputuje na Horní hrad 13. dubna a bude probíhat v rámci Dne sokolnictví a lovectví od 15:30.
Akce se koná pod záštitou Ministerstva zemědělství.

 

JAROHORNOHRADSKÉ VÍTÁNÍ JARA – 16.3.2013

Společně připravíme, nazdobíme a předvším utopíme MORANU, symbol zimy a společně přivoléme jaro do Krušných hor! Rozesměje nás Pouliční divadlo Viktora Braunreitera, roztančí nás historická hudba  a kdo ví, třeba se nám Vesna přijde ukázat v celé své kráse. Pro děti bube připravena řada soutěží, pletení věnečků, lukostřelba, malovaní na obličej a další. Pojďme společně přivolat jaro.

Partneři akce:

loga

PROGRAM:

11:00 zahájení Hauenštejnského vítání jara –  zahraje kapela Silbegrim
11:30 šermířské představení volnočasového klubu Avalon
12:00 pouliční divadlo Viktora Braunreitera
12:30 zahraje kapela Silbegrim – zatančí Valkenava
13:00 Zdobení MORANY
13:30 pouliční divadlo Viktora Braunreitera
14:00 zahraje kapela Silbegrim – zatančí Valkenava
14:30 Vynášení Morany
15:00 pohádka Čert to nemá nikdy lehké – Ochotníci při DK Ostrov
–  Zahraje kapela Silbegrim
16:00 Zatančí Valeknava
–  šermířské představení volnočasového klubu Avalon
16:30 pouliční divadlo Viktora Braunreitera
17:00 závěr programu