• Pá. Čvn 14th, 2024

Horní hrad „Hauenštejn“

hrad a zámek ze 13. století

KULTURNÍ AKCE 2010

Byhradní čeládka

Dub 18, 2010

 RECESISTICKÉ LUKOSTŘELECKÉ KLÁNÍ – 9.10.2010

Ahoj všichni, je tady podzim a s ním přiházejí podzimní Ballotrie— lukostřelecký recesistický turnaj. Tentokrát v krásném a uchvacujícím prostředí Horního Hradu a jeho blízkém okolí.

V tomto roce se zaměříme opravdu na lukostřelbu a něco málo navíc, abyste nevyšli ze cviku a mohli se v klidu uložit k zimnímu spánku. Takže trénujte sřelbu na cíl ze všech možných úhlů a sejdeme se na Horním hradě, kde si to rozdáte s ostatními.

Toto klání je určeno pro všechny, kteří umí nebo i neumí zacházet s touto zbraní. Zveme proto všechny lukostřelce z dávných dob – přijeďte na Horní Hrad a ukažte všem jak umíte zacházet s tímto nástrojem.

Datum konání: Sobota 9.10. 2010
Čas konání: 10.00 hod. – 19.00hod.
Kdo soutěží: Jednotlivci a skupiny SHŠ – 5 členů

Co to je: Je to dobové lukostřelecko – recesistické klání, takže nečekejte žádnou klasiku. Letos si konečně zastřílíte a i skupinově zakláníte. Soutěže budou jak pro jednotlivce,tak pro tlupy. Záleží jen na Vás, zda se budete chtít zúčastnit jedné nebo druhé, neb obojího.

Disciplíny: V prvním ročníku jsme si připomněli známé lukostřelce a teď se budeme věnovat každému jednotlivě. Letos podzimní Ballotrie věnujeme ROBINU HOODOVI.

Ubytování: Vy všichni, kdož přijedete již v pátek a budete zde na tomto Hradě přespávati, ať již do soboty nebo i do neděle, bude pro Vás připraveno noclehování v jeho prostorách. Spacáky a karimatky berte sebou.

Nejlepší jednotlivci a skupiny nakonec budou odměněny hodnotnými cenami.

JEDNOTLIVCI:
1. místo – tradiční luk + 5 šípů
2. místo – 5 l soudek piva + korbel
3. místo – Medovina

SKUPINY:
1.místo – anglický luk 5 ks + 15šípů
2.místo –  2 x 5l soudek piva + 5 ks korbelů
3.místo –  Medovina v odpovídajícím množství

Vaše účast na tomto klání je podmíněna startovným: Klání jednotlivců: 50,-kč; Klání skupin SHŠ: 300,-kč (za skupinu). Přihlášky se uzavírají do 3.10.2010

My všichni se budeme těšit na Vaši účast a nasazení, kterým se jistě prokážete. V říjnu ahoj!!!

 

KŘEST ALBA „SINAJ“ A KONCERT EVY HENYCHOVÉ – 2.10.2010

Eva u nás na hradě hrála už několikrát, tentokrát v naší hradní kapli během příjemného večera při svíčkách dokonce pokřtí nové album. 🙂
Součástí je samozřejmě i koncert, který začne kolem 19 hodiny.

 

PODZIMNÍ DEN DĚTÍ – 25. září od 11:00 hodin

Prázdniny za námi do Vánoc daleko…

Přijďte si s dětmi užít den plný her a zábavy i teď na podzim 🙂

Spoustu netradičních her pro Vás připraví VK Avalon, Spolek šermířů Savioli a Ohnivé divadlo Ignis.Těšit se můžete na šermířské ukázky, pod věží budou probíhat ukázky žonglování. 

Kdo by měl hlad, může si na hradním ohništi opéci špekáčky (ale klasické hradní klobásy a steaky z grilu zvaného „lokomotiva“ budou samozřejmě také k dispozici). A pro ty úplně nejmlsnější jazýčky bude připravena i čajovna Romantinka. A navíc každou slečnu v princeznovském kostýmu čeká malá odměna. Připraveny jsou nejrůznější hry a úkoly z umění šermířského, lukostřeleckého, kejklířského a alchymistického! Můžete si vyzkoušet rytířský turnaj, krmení draka, střílení z luku nebo některý z tajných alchymistických pokusů. A každého na konec bude čekat sladký poklad!

 

NETOPÝŘÍ NOC – 4. 9. 2010 od 19:00 hod.

Akce vhodná pro celou RODINU!

AOPK ČR pro Vás připravila:

* přednáška o životě netopýrů z celého světa
* přednáška o našich druzích netopýrů, jejich životě a ekologii; zimování a výskyt netopýrů na Horním Hradě a okolí
* soutěže pro děti
* minivýstava fotografií z netopýřích zimovišť, kostry, lebky a vycpaniny netopýrů
* cca 21:00 – ukázky odchytu netopýrů, kroužkování, použití ultrazvukových detektorů.

Sebou teplé oblečení a baterky!

 


FOLKOVÁ OHŘE 28. – 29.8.2010 

Folkovou Ohři 2010 jako obvykle připravuje vodácká agentura Dronte.

Z Folkové loděnice v květnu v Karlových Varech postoupili tyto kapely :
1.místo Mošny, 2. místo Alison, 3.místo Appoloosa

SOBOTNÍ PROGRAM:10:00 – 10:45     Jauvajs
11:00 – 11:45     Pavla a Jarda Marianovi
12:00 – 13:00     Skarabeus
13:15 – 14:15     Mošny
14:30 – 15:45     Ginevra
16:15 – 17:15      Pacifik
17:30 – 18:30     Edy de Mye
18:45 – 19:45     Pepa Štross
 NEDĚLNÍ PROGRAM:10:00 – 10:45     Alison
11:00 – 11:45     KV Expres
12:00 – 13:00     Poutníci
13:15 – 14:15     Roháči
14:30 – 15:30     Hradní duo
15:45 – 16:45     Kvokál
17:00 – 18:00     Hop Trop
Program se může ještě změnit.

Jako každoročně máme pro vás připravenou čajovnu a vinotéku, z dalekých cest přijede poutník Hroch a děti se mohou těšit na divadlo a to hned na dvě pohádky. Napájet vás budeme pivem a limonádou a k jídlu vás čeká klobása, grilovaná masa a další dobroty. Přespat můžete v podhradí ve stanovém městečku.

Dobrovolní pomocníci na festival jsou vítáni, kontaktujte Dronte.

 

NOČNÍ PROHLÍDKA – 17.7. 2010

Zcela nová podoba prohlídky vám ukáže zšeřelou krásu hradních interiérů, oživenou více i méně skutečnými postavami z hradní i přespolní historie. Průvodcem zůstává Viktor Braunreiter, uvidíte i jeho divadelní představení a vystoupení spolku šermířů Savioli. Závěr bude jako vždy patřit ohnivému divadlu Ignis a hromadnému vypouštění lampionů přání.

Trasa prohlídky však bude úplně nová, odpadne úvodní kilometrová procházka kolem hradu, místo které si zevrubně prohlédnete hradní interiéry a kapli.

To však poněkud zmenšuje prostor a doporučujeme tedy si na prohlídku předem zarezervovat místo!
Rezervace je možná v pokladně Horního hradu nebo na telefonu 728 517 877. Zarezervovaná místa je nutno vyzvednout do půl hodiny před začátkem prohlídky.

Samozřejmostí jsou hradní medovina, udírna a další atrakce, které obvykle pobyt u nás zpestřují… nic jiného však již samozřejmostí není, protože i pro nás je zatím nová podoba noční prohlídky velkou záhadou, kterou se z Viktora Braunreitera dosud nepodařilo vypáčit!

Důležitá poznámka! Noční prohlídka je v podvečer a protáhne se do tmy, osvětlení zajišťují zahradní louče. Na hradě jich máme sice hodně, ale návštěvníků bývá občas výrazně víc, navíc světlonoši mají tendenci se shlukovat a v ostatních částech průvodu pak světlo chybí.

 

MLÁDEŽ V AKCI – 25.6.2010

Co se pod tímto pro nás nezvyklým názvem skrývá? Jde o pochod s 10 ovcemi a jehnětem napříč Karlovarským krajem, zapojený do programu Mládež v akci. Pochodu se kromě zvířat zúčastní také asi 20 lidí z Čech a Slovenska. Cesta začíná  ve Valči a vést by měla až do krušnohorského Kaleku/Rubenau. Cílem cesty není jen pochod samotný, ale také prezentace problému nízké ochrany biodiverzity a probuzení zájmu o zdravější životní styl.

Pochodovat se samozřejmě nebude neustále – v odpočinkových dnech budou pro účastníky připraveny například worshop práce s vlnou, nácvik slaňování a řada dalších volnočasových aktivit.

A jak se to týká hradu? Podle plánu by účastníci pochodu měli v pátek 25. června kolem oběda dorazit na Horní hrad, kde by přečkali noc. Kromě toho by zde také měla proběhnout beseda s profesionálním horolezcem, úředníky z karlovarského kraje a filmová projekce.

Přijeďte i Vy na společné odpoledne a večer s honáky. Jste srdečně zváni! 🙂

Organizátory akce jsou Biostatek Valeč a Karlovarský kraj.

 

OUTDOOROVÝ ORIENTAČNÍ ZÁVOD – 23.-25.4.2010

Erzgebirge Trophy je netradiční outdorový orientační závod v okolí nejvyššího vrcholu Krušných hor – Klínovce (1244m). 25 dvoučlených amatérských i profesionálních týmů závodí s časem, únavou a netradičními úkoly. O akci navíc projevili zájem například výrobci outdoorového vybavení (kteří nasadí své týmy) a rovněž média včetně televize – akce tedy nepochybně bude mít vysokou úroveň, přestože jde o úvodní ročník!

1. ročník tohoto extrémního závodu je stanoven na 23. – 25. dubna,  tedy na období, kdy v nižších nadmořských výškách už celkem jistě najdete první květy a také v horách může být krásné slunečné počasí – ale stejně dobře může přijít vychřice a vzhledem k vývoji letošní zimy se nejspíš bude ještě lyžovat… 😉
Jisté tedy není vůbec nic, takže i když nejrychlejší borci budou po zásluze oceněni, hlavní odměnou bude především zážitek za závodu samotného a vítězem bude vlastně každý, kdo překoná nástrahy přírody a zdárně se dostane do cíle.

Erzgebirge trophy vznikla jako téma bakalářské práce Tomáše Kulhavého, hlavního organizátora a pořadatele závodu. Jde o projekt závodů pro amatéry a outdoorové nadšence pořádaný a organizovaný především studenty 3. ročníku Západočeské univerzity v Plzni v jejich volném čase – sice s amatérským nadšením, ale také profesionálním nasazením.

V případě úspěchu pak lze doufat v pravidelné opakování celé akce!

A proč se o tom vlastně rozepisujeme?

Přestože trasa závodu je v tuto chvíli ještě přísně tajena, dvě místa jsou již pevně stanovena jako „press pointy“, tedy kontaktní místa pro média – jsou to prostor startu v Jáchymově a dále právě Horní hrad, v jehož prostorách bude jedno z kotrolních stanovišť!

18.3.2010 – aktalizováno: Na základě postupně uvolňovaných informací můžeme oznámit, že závodníci by se u nás měli objevovat v sobotu 24. 4. mezi 12 a 16 hodinou a jejich úkolem bude slanit z hradní věže. Chcete-li tedy mít jistotu, že účastníky tohoto velmi atraktivního závodu uvidíte v akci, nezbývá vám, než přijet na hrad, protože kdekoli jinde na ně můžete narazit jedině čirou náhodou! 😉