• Ne. Kvě 19th, 2024

Horní hrad „Hauenštejn“

hrad a zámek ze 13. století

…KDYŽ ZIMA PŘICHÁZÍ

Byhradní čeládka

Říj 27, 2014

CO CHYSTÁME NA PŘÍŠTÍ SEZONU

článek převzat z Karlovarského deníku (zde)

 

DSC03217

Horní hrad – Podzim je tu a zima už klepe na dveře. Pro většinu hradů a zámků to znamená jediné, příprava na zimu a na další turistickou sezonu. Na Hauenštejnu se poslední letošní akce uskuteční tento víkend, a dá-li počasí, otevřeno bude až do půlky listopadu. Příští jaro se pak návštěvníci podívají do dalšího nově opraveného sálu.

S končící sezonou přicházejí vždy na řadu i statistiky. Na Hauenštejnu se letos dveře netrhly.

„Tento rok byla návštěvnost výrazně vyšší. Řekl bych tak o čtyřicet procent. Je to ale dáno i tím, že v roce 2013 byla dlouhá zima a povodně. Během letošní sezony se k nám na hrad podívalo přes 24 000 návštěvníků,“ uvedl hradní pán Pavel Palacký.

Otevřený hrad chtějí mít denně až do půlky listopadu, a pokud nenapadne sníh, tak o víkendech klidně až do Vánoc. „Počítáme, že se konečné číslo návštěvníků ještě zvýší,“ dodal.

Rok 2014 pak znamenal pro památku další úspěšný milník, a to ve zdařeném vybudování kompletního sociálního zařízení ve třech patrech. Suché záchody vystřídalo moderní WC, umyvadla i sprchy.

Velký kus odvedené práce je vidět a slyšet i z reakcí některých návštěvníků. „Když jsme letos s přítelem navštívili Hauenštejn, byli jsme mile překvapeni ochotou personálu, skvělou noční komentovanou prohlídkou i přespáním pro nenáročné a romantické duše přímo na hradě,“ doplnila turistka Michaela Hušková.

K přípravám na další turistické období je nutné také připomenout zajištění památky na zimu. To probíhá kontinuálně za plného provozu. „Na zimní období si už nyní opatřujeme dřevo, uklízíme, opravujeme střechy a vyplňujeme otvory ve zdech, kde ještě nejsou okna,“ informoval dále Palacký.

Sezona 2015, kterou zde odstartují v březnu, přinese ale i další inovace na hradě. Vedle rozšíření hlavního pódia bude otevřen i další, třetí sál v jihovýchodním paláci.

„V současnosti zde fungují dva hlavní sály. Trofejní, s vystavenými trofejemi, a výchovný, pro školy, s interaktivními tabulemi. Po zimě chceme do třetice otevřít další opravený výstavní sál. Rozšířené pódium pak bude sloužit vedle koncertů a divadla také jako zahrádka k hradnímu občerstvení,“ dokončil kastelán Palacký.

Zdroj: http://karlovarsky.denik.cz/zpravy_region/hauenstejn-chysta-pro-pristi-sezonu-novy-sal-20141022.html