• Pá. Čvn 14th, 2024

Horní hrad „Hauenštejn“

hrad a zámek ze 13. století

KULTURNÍ AKCE 2012

Byhradní čeládka

Pro 31, 2012

VÍTÁNÍ SVATÉHO MARTINA – 17.11.2012

Tak jsme se rozhodli, že to zkusíme ještě jednou a rozloučíme se s letošní sezónou veseleji! S mírným zpožděním dojede svatý Martin i na Horní hrad a vstříc mu půjde Pouliční divadlo Viktora Breunreitera!

Jak tohle může dopadnout?
Přijďte se na to podívat! Oživme staré legendy.  Pobavme se s Víťou Braunem a přivítejme zimu se vším všudy! A nebojte se, v případě krutého podzimního počasí bude divadlo probíhat ve vytápeném sále. Horkého vína a medoviny bude také dostatek a zahřejeme se tancem!

PROGRAM AKCE:
11:00 Zahájení programu
Pro pohodu zahraje kapela Silbegrim
A své taneční umění předvede skupina Valkenava
11:45  – start svatomartinské soutěže 🙂
12:00 Pouliční divadlo Viktora Braunreitera
12:30 Pro pohodu zahraje kapela Silbegrim
Valkenava – taneční vystoupení
13:00 pokračujeme v soutěžích – opékání brambor na ohni
13:30 Pro pohodu zahraje kapela Silbegrim; Valkenava – taneční vystoupení
14:00 Pouliční divadlo Viktora Braunreitera
14:30 Pro pohodu zahraje kapela Silbegrim
15:00 Cesta ke kapli za svatým Martinem
15:30 vyhodnocení soutěží
16:00 Pouliční divadlo Viktora Braunreitera
16:30 Fireshow ohnivého divadla Ignis – společné vypuštění lampionů přání

 

HRAD POD PALBOU – 27.10.2012

Horní hrad pod palbou! Aneb ukončení šermířské sezóny.
V podání SHŠ Bohemica Sanguis a jejich přátel. Horní hrad v obležení dobových palných zbraní! Četné přednášky, průřez historií palných zbraní, mini škola šermu a mnohé další bojové ukázky s možností si vše vyzkoušet a osahat. Pod vedením SHŠ Bohemica Sanguis přijede řada dalších šermířských skupin (dvorní garda Horního hradu Savioli, SHŠ Darkess a další), kteří budou mít své dobové ležení rozméstěné po všech hornohradských nádvořích! Hrad bude přeplněn od sklepení až po věž! Předhánět se budou v udatnosti, šermířském umu, ale také sebou každá ze skupin přiveze nejednu palnou zbraň včetně děl! Které

Dalším spestřením programu bude čaroděj Cave! Čaroděj, alchymista, kouzelník, iluzionista, fantaskní postava, pyrotechnik, milovník a krotitel rozličních tvorů- zejména plazů, hadů, štírů, netopýrů, šermíř, plivač a krotitel ohně a mnoho dalšího… především však tvůrce neopakovatelných zážitků! Nebo navštivte Lazebnu u Tigra a Draka, kde Vás čeká masáž či jiné rozmanité  zkrášlující procedury 🙂tedy dokáže udělat nějvětší ránu? Připravená budou i dvě lukostřelecká stanoviště pro všechny návštěvníky, kteří se nespokojí s tím, být jen „pouhými“ diváky 🙂

Program potrvá až do pozdních nočních hodin. Užijte si Horní hrad pod hávem tmy a vychutnejte si atmosféru zšeřelého hradu za svitu loučí. Chybět nebude ani historická hudba SILBEGRIM, střelba z luku a další doprovodný program.

Přijďte se dozvědět něco víc o historických palných zbraních (píšťaly, hákovnice, tarasnice, houfnice) a zažijte hrad v palebné síle! Závěr bude patřit ohnivému divadlu Ignis a fireshow

Patronem akce je ministr zemědělství Petr Bendl.

 

NOČNÍ PROHLÍDKA – 13.10.2012, 14.7.2012

Další prohlídka letošního roku je tady!
Můžete těšit na historické mystifikace (přecházející místy až v otevřené lži 😉 ) nejoblíbenějšího hornohradního průvodce Viktora Braunreitera, …své hrůzostrašné souboje vám předvede dvorní garda, Spolek šermířů Savioli, …a teplíčko pro případné zahřátí vám poskytnou členové ohnivého divadla Ignis! 

A jak to vlastně probíhá:
Pokud si před prohlídkou chcete hrad projít ještě za světla, doporučujeme přijet o hodinu nebo půl druhé dříve.

Samotná noční prohlídka začíná na hlavním nádvoří. První část prohlídky vede po lesní cestě kolem hradu přibližně 1,5 km. Na cestě si uděláme asi 6 zastávek, ale stále je to lesní cesta, která vyžaduje přiměřené obutí. Cestou se sice setmí, přesto ale uvidíte Horní hrad ze všech stran.

Na zmíněných zastávkách nás herec Viktor Braunreiter seznámí s řadou informací z historie. Pár příkladů namátkou: Bulvární povídání o nadlesním a Kunhůtě (až po vliv podobných aférek na vývoj architektury), zpráva o zvyšování výkonu volských povozů ve středověku (s přesahem na konstrukci tehdejších mostů), výcvik Braunreiterovy armády a dobytí hradu (zatím se to vždycky podařilo zvládnout tak, že obránci zbaběle prchli, takže ani tentokrát snad ke skutečnému krveprolití nedojde)… Při této „naučná“prohlídce se mnoho naučíte i pobavíte 🙂

V průběhu procházky celým hradem, v tu dobu už osvíceným pouze pochodněmi a měsícem, pak uvidíme postupně několik šermířských vystoupení, několik divadelních „kousků“ Viktora Braunreitera a na závěr vystoupení ohnivého divadla Ignis.

Po skončení prohlídky si také můžete vypustit lampion přání. V principu jde o malý horkovzdušný balón ohřívaný svíčkou, jehož noční let, zvláště hromadný, je nezapomenutelným zážitkem. Pokud si přání na lampionu vypustíte v magickém hradním prostředí, pak se splnit prostě musí! 😉
Lampiony budou k prodeji v hradní pokladně.

Celkově můžete počítat s délkou kolem tří hodin, navíc Vás můžeme ujistit, že pokud jste už byli na noční prohlídce nějakého hradu nebo zámku, tak u nás je to úplně jiná šou, na kterou rozhodně stojí za to přijet! Ostatně, řada návštěvníků jezdí na noční prohlídky i opakovaně a vždy se královsky baví, protože naučně-matoucí výklad i doprovodné výstupy se průběžně vyvíjejí a mění.

Důležitá poznámka! Noční prohlídka je v podvečer a protáhne se do tmy, osvětlení zajišťují zahradní louče. Na hradě jich máme sice hodně, ale návštěvníků bývá občas výrazně víc, navíc světlonoši mají tendenci se shlukovat a v ostatních částech průvodu pak světlo chybí.

Pokud tedy vlastníte louč „baumaxačku“ nebo jinou pochodeň, neváhejte si ji přivézt s sebou, bude se hodit. Podmínka účasti to ale rozhodně NENÍ! 🙂

 

KONCERT LESNÍCH ROHŮ CORNI – 6.10.2012

V sobotu 6. 10.  si přijďte zpříjemnit odpoledne na Horní Hrad. Od 14.00 do 17.00 hodin tu budou znít skladby Schuberta, Brahmse, Rossiniho, Měchury, Smetany, Labitzkého a dalších. O vaši pohodu babího léta se postará soubor lesních rohů CORNI studentů hudebních škol blízkého okolí a konzervatoře v Plzni pod vedením velkého hradního přítele Bohumíra Hájka. Chybět nebudou samozřejmě ani uzené klobásky a hradní medovina.

 

DUDÁCKÝ FESTIVAL – 1.9.2012

Hudební festival sjednocující české kapely hrající na skotské dudy.
Rachot se rozezní ze všech koutů hradu!
Moderují: Pert Polák a Jan Pekárek

 

PROGRAM FESTIVALU:

14:00 strat
15:00 Five Leaf Clover celt-rock band
16:30 Jauvajs – irsky tradiční folk
17:40 velké vystoupení skotských dudáků a bubnů; 1st Czech Pipes and Drums a The Rebel Pipers – Pipes and Drums
18:15 Jelen (autorska tvorba Jindry Poláka)
20:00 Curlies (cirkus punk se skotskými dudami)
21:30 Ohnivé divadlo Ignis – fireshow
22:00 Alison
23:00 Vintage Wine
24:00 konec produkce a pak pořádný mejdan…

* změna programu vyhrazena, pořadí účinkujících se může měnit

Doprovodný program: Výuka skotských tanců NESSIE, výstava filmových historických kostýmů, stánek se sladovou skotskou whisky a historická střelnice.

 

CHVÁLA MEDU – 28.7.2012

Připravte se na rozšíření programu neb Kantorská skupina Silbegrim Vás zve k „Večernímu muzicírování v kapli“ 14. 7. 2012 od 19:00 hod

Již posedmé pro vás náš dvorní dodavatel medoviny Jan Löffelmann připravil své sladké slavnosti. V sobotu 28. července 2012 ožije Horní hrad již posedmé Chválou medu.

Celodenní program začíná od 10 hodin. Pro veřejnost bude připravena široká nabídka včelích produktů, včetně ochutnávek medu, medoviny, medového vína a dalších.

Po celý den se budou na nádvoří razit první včelařské mince. Včelaři budou mít možnost koupit včelařské pomůcky, zařízení a literaturu.

Jako doprovodný program se můžete těšit na lukostřelecký turnaj, středověkou hudbu Elthin a o celodenní zábavu se postarají mistři z cechu kejklířského WAGABUNDUS COLLECTIVE
Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ připravila odborný program:

11:00   informace o Varroa monitoring systemu (Ing. Petr Texl)
13:00   přednáška a poradna na téma Medovina a medové víno, včetně ochutnávky (Ing. Jaroslav Lstibůrek, odborník na kvasné procesy)
14:00  přednáška Med a lidské zdraví pod vedením MUDr. Jiřího Brožka (odborník na včelí produkty a apiterapii)

Ve večerních hodinách je naplánována neoficiální debata včelařů u táboráku.

INFO:

Včelaři budou mít do areálu Horního hradu zlevněnou vstupenku. Včelař se prokáže správnou odpovědí na položenou odbornou otázku. Zájemci o vystavování a prodej včelařského zboží a včelích produktů se mohou zaregistrovat u jednoho z hlavních pořadatelů – Jan Lӧffelmann, firma Medocentrum, tel. 603 486 978, info@medocentrum.cz. Na hradě je možné přespat.

Díky připraveným přednáškám bude akce zajímavá pro aktivní včelaře a doprovodný program je připraven i pro laickou veřejnost. K občerstvení všech pak budou kromě medových dobrot připraveny i uzenky.

Mediálním partnerem je časopis Moderní včelař.
Po Chvále medu nás čeká klidná neděle v divadelním duchu. Všichni jste srdečně zváni!  Své umění nám předvede skupina: Teatro dei confidenti nuovi di Praga se svým představením Amore MIOaneb  příběh o lásce a o tom jak je důležité jít za svou hvězdou.

Komediální pouliční představení plné zpěvu a pohybu čerpá inspiraci (nejen) z tradice Commedie dell arte. Je určeno dětem i dospělým.

Hrají

Matěj Merunka, Kristina Sitková, Lída Němečková

 

KLÍČ OD PEVNOSTI – 9.6.2013

Přijďte si zasoutěžit ve 12 disciplínách plných ohavností, slizkých, smradlavých a náročných úkolů. Nezaleknete se hadů, myší, pavouků a nějaké té nechutnosti k snědku? Připravte se na úkoly zaměřené na obratnost a zručnost, jako lukostřelba, lanová dráha a další. Vybojujte 12  klíčů  a dostaňte se až k odměně! Všem soutěžícím doporučujeme pořádnou obuv a sportovní oděv  😉

 

 

KERAMKA NA HRADĚ – 2.6.2012

Střední průmyslová škola keramická a sklářská v Karlových Varech připravuje velkou prezentaci školy ve zdech Horního hradu. V průběhu celého dne budou mít návštěvníci možnost nejen nahlédnout, ale i sami se zapojit v alchymistické dílně, při malbě porcelánu, kresbě a malbě, fotografování a zároveň si i některý ze žákovských výrobků zakoupit. K vidění bude foukání skla s malou píckou ve spolupráci s Moserem. Připravte se  i na doprovodný program v podobě kejklířů a krátkých divadelních představení.


ODKRÝVÁNÍ STARÝCH CEST – 18.2.2012

…dnes již zcela zaniklá obec Vrch, německy Hüttmesgrün, ležela na příkrém jihovýchodním svahu vrchu Kupa (835 m n.m.) na pravém břehu Osvinovského potoku v nadmořské výšce 620-720 m v Krušných horách asi 2,5 km severně od Horního Hradu….

Novým letošním cílem Horního hradu je vytvoření značené turistické trasy z hradu až k ruinám kdysi krásné a činorodé vesničky Hüttmesgrün. Která tak jako spoustu jiných po roce 1945 zanikla. Ovšem atmosféra tehdejší doby a lidí žijících v tvrdých podmínkách Krušných hor zde zanechala svůj otisk.

Pojďte s námi odkrýt a vyčistit síť kdysi hojně užívaných cest, po kterých vesničané odcházeli denně do práce někdy až desítky kilometrů vzdálené. Pomozte nám zpřístupnit toto místo, které si jistě zaslouží alespoň malou připomínku. Ať každý, kdo se rozhodne touto cestou jít, má možnost stát se průzkumníkem při objevování základů chaloupek, starých sklípků a zarostlých zídek…

Všichni, kteří by měli zájem pomoci s tímto projektem prosíme, aby nás kontaktovali na mail eliska.failova@hornihrad.cz. Sraz je sobotu 18. 2. 2012 byly v 10:00 na nádvoří Horního hradu v pracovním oblečení. V případě škaredého počasí může být akce zrušena a přesunuta na jiný termín!!!